Unikajmy papierosów, zapobiegniemy powstaniu POChP

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   09-02-2011, 16:38

Prawie dwa miliony osób w naszym kraju cierpią na przewlekłą chorobę obturacyjną płuc.

Główną przyczyną schorzenia jest czynne lub bierne palenie papierosów. Zapobieganie chorobie polega na unikaniu dymu tytoniowego. Nieleczona POCHP może prowadzić do zgonu. Pierwszym objawem choroby jest kaszel i duszność wysiłkowa. 

Profesor Anna Doboszyńska z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie podkreśliła, że ostatnie regulacje prawne zakazujące palenia tytoniu w miejscach publicznych w tym w kawiarniach i restauracjach z pewnością przyczynią się do zmniejszenia liczby nowych zachorowań.

- Rozumiem, że jeśli ktoś pali znając konsekwencje tego, to trudno. Ale palenie bierne jest również bardzo szkodliwe. Dla pracowników restauracji i kawiarni oraz klientów niepalących jest to bardzo istotne, że w tych miejscach się teraz nie pali - powiedziała profesor.

Profesor Doboszyńska podkreśliła, że leczenie przewlekłej choroby obturacyjnej płuc jest bardzo trudne, wymaga współpracy pacjenta z zespołem specjalistów: rehabilitanta, dietetyka.

- Przede wszystkim zaprzestanie palenia może zmienić przebieg choroby. Leczenie do tej pory zasadniczo likwiduje objawy, ale nie ma wielkiego wpływu na przebieg choroby. Długie wieloletnie palenie powoduje utrwalenie zmian chorobowych – dodała profesor.

Ważną rolę w leczeniu POCHP odgrywa właściwe odżywianie się chorego. Dominika Posłuszny z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie podkreśliła, że pacjent musi dbać o to by dostarczać organizmowi wystarczającą ilość energii przede wszystkim białka, warzyw i owoców. Pacjenci z POCHP charakteryzują się niedożywieniem. Jeśli chory ma obniżoną masę mięśni, wówczas jego rokowania są gorsze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH