Główną przyczyną schorzenia jest czynne lub bierne palenie papierosów. Zapobieganie chorobie polega na unikaniu dymu tytoniowego.Nieleczona POCHP może prowadzić do zgonu. Pierwszym objawem choroby jest kaszel i duszność wysiłkowa.
Profesor Anna Doboszyńska z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie podkreśliła, że ostatnie regulacje prawne zakazujące palenia tytoniu w miejscach publicznych w tym w kawiarniach i restauracjach z pewnością przyczynią się do zmniejszenia liczby nowych zachorowań.
- Rozumiem, że jeśli ktoś pali znając konsekwencje tego, to trudno. Ale palenie bierne jest również bardzo szkodliwe. Dla pracowników restauracji i kawiarni oraz klientów niepalących jest to bardzo istotne, że w tych miejscach się teraz nie pali - powiedziała profesor.
Profesor Doboszyńska podkreśliła, że leczenie przewlekłej choroby obturacyjnej płuc jest bardzo trudne, wymaga współpracy pacjenta z zespołem specjalistów: rehabilitanta, dietetyka.
- Przede wszystkim zaprzestanie palenia może zmienić przebieg choroby. Leczenie do tej pory zasadniczo likwiduje objawy, ale nie ma wielkiego wpływu na przebieg choroby. Długie wieloletnie palenie powoduje utrwalenie zmian chorobowych – dodała profesor.
Ważną rolę w leczeniu POCHP odgrywa właściwe odżywianie się chorego. Dominika Posłuszny z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie podkreśliła, że pacjent musi dbać o to by dostarczać organizmowi wystarczającą ilość energii przede wszystkim białka, warzyw i owoców. Pacjenci z POCHP charakteryzują się niedożywieniem. Jeśli chory ma obniżoną masę mięśni, wówczas jego rokowania są gorsze.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych