URPL: ryzyko wystąpienia małopłytkowości i zaburzeń krzepnięcia po AstraZeneca. Na jakie objawy zwrócić uwagę?

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL   25-03-2021, 08:06

URPL: ryzyko wystąpienia małopłytkowości i zaburzeń krzepnięcia po AstraZeneca. Na jakie objawy zwrócić uwagę? Szczepienia Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Incydenty zatorowo-zakrzepowe występują bardzo rzadko. Jest kilka objawów po szczepieniu preparatem AstraZeneca, po których pacjent powinien bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

AstraZeneca w porozumieniu z EMA i URPL przekazała informację dotyczącą szczepionki przeciw covid-19.

Korzyści ze stosowania preparatu przeważają nad ryzykiem pomimo możliwego związku z bardzo rzadko występującym powstawaniem zakrzepów ze współistniejącą niską liczbą płytek krwi.

Duszności, ból głowy - to sygnał alarmowy dla pacjenta
Po podaniu szczepionki AstraZeneca bardzo rzadko obserwowano przypadki łącznego występowania zakrzepicy z małopłytkowością, w niektórych przypadkach z występującym krwawieniem.

Pracownicy ochrony zdrowia powinni zwracać szczególną uwagę na potencjalne objawy podmiotowe i przedmiotowe potencjalnych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych i/ lub małopłytkowości.

Osobom zaszczepionym należy polecić, aby uzyskały natychmiastową pomoc medyczną jeśli po szczepieniu pojawią się u nich takie objawy, jak uczucie braku tchu, ból w klatce piersiowej, obrzęki nóg, utrzymujący się ból brzucha.

Każda osoba, u której po szczepieniu wystąpią objawy neurologiczne, w tym ciężki lub utrzymujący się ból głowy i zaburzenia widzenia lub u której kilka dni od szczepienia pojawią się zasinienia skóry poza miejscem podania szczepionki, powinna bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Będzie aktualizacja ulotki preparatu AstraZeneca
Te środki ostrożności zostały przedsięwzięte po zgłoszeniu przypadków incydentów zakrzepowo-zatorowych po podaniu szczepionki AstraZeneca. Niektóre z tych przypadków prowadziły do lokalnego zawieszenia stosowania określonych serii preparatu lub ogólnie samej szczepionki.

Po podaniu preparatu obserwowano przypadki połączenia zakrzepicy z małopłytkowością, w niektórych przypadkach z występującym krwawieniem. Obejmuje to przypadki ciężkiej zakrzepicy żylnej, w szczególności w nietypowych miejscach, np. w obrębie zatok żylnych mózgu czy żyły krezkowej, jak i zakrzepicy tętniczej.

Zaburzeniom tym towarzysz małopłytkowość.

Większość tych przypadków występowała w ciągu od 7 do 14 dni od wykonania szczepienia u kobiet w wieku poniżej 55 lat, co może wynikać z częstszego używania szczepionki w tej populacji. Niektóre przypadki okazały się śmiertelne.

Zmiana w ulotce
W związku z tymi przypadkami, Komisja Europejska opublikowała decyzję w sprawie zmian w Charakterystyce Produktu Leczniczego preparatu AstraZeneca, w oznakowaniu opakowań i ulotce dla pacjenta.

Zmiana wprowadza ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania szczepionki, związane z wystąpieniem zdarzeń zatorowo-zakrzepowych i małopłytkowości po jej zastosowaniu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH