URPL: uwaga na stosowanie preparatu Cardioxane

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/rynekaptek.pl   03-03-2011, 16:13

URPL: uwaga na stosowanie preparatu Cardioxane Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Informacja o związku między stosowaniem produktu leczniczego Cardioxane i zwiększonym ryzykiem wystąpienia wtórnego i drugiego pierwotnego nowotworu złośliwego u dzieci.

Lekarze przepisujący produkt Cardioxane powinni wziąć pod uwagę, że dane z piśmiennictwa sugerują zwiększenie częstości występowania SPM u dzieci po dołączeniu produktu do schematu chemioterapii zawierającego wiele leków cytotoksycznych, a w szczególności inhibitory topoizomerazy II. 

Mimo, iż powszechnie wiadomo, że zarówno choroba podstawowa, jak i stosowanie chemioterapii mogą predysponować do wystąpienia wtórnego nowotworu (SMN), nie można wykluczyć zwiększonego ryzyka wystąpienia drugiego pierwotnego nowotworu złośliwego (SPM) u dzieci przyjmujących produkt Cardioxane jednocześnie z kilkoma środkami cytotoksycznymi.

Produkt (deksrazoksan) jest pochodną kwas etylenodwuaminoczterooctowego (EDTA) i hamuje aktywność topoizomerazy II. Jest wskazany w zapobieganiu powikłaniom kardiotoksycznym wywołanym przez doksorubicynę lub epirubicynę u pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową i (lub) przerzutami, u których zastosowano schemat leczenia zawierający antracykliny.
 

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/system/article_attachments/
attachments/1542/original/CARDIOXANE_
komunikat_DHCP_Final.pdf?1299152163
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH