USA: 800 tys. szczepionek przeciw grypie A/H1N1 wycofanych

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   16-12-2009, 13:00

USA: 800 tys. szczepionek przeciw grypie A/H1N1 wycofanych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Amerykanie wycofują z rynku blisko 800 tysięcy dawek szczepionki na nową grypę. Specjaliści uspokajają, że szczepionka wyprodukowana przez francuską firmę nie jest szkodliwa.

Wycofywana szczepionka firmy farmaceutycznej Sanofi Pasteur była przeznaczona dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do prawie 3 lat.

W czterech partiach szczepionki, z których większość już trafiła na rynek, zawartość antygenów była zbyt niska uznało amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (U.S. Centers for Disease Control and Prevention).

Ekspert dr. Anne Schuchat, uspokaja, że rodzice nie muszą się niczego obawiać i nic robić, bo szczepionka jest nadal bezpieczna.

Dotychczasowe badania wykazały, że wycofywane partie szczepionek jeszcze jakiś czas temu były wystarczająco skuteczne. Dopiero testy przeprowadzone nieco później wykazały spadek zawartości antygenu. Wciąż nie jest jednak jasne, dlaczego tak się stało.

Dlatego, jak przekonują przedstawiciele Centrum, dzieci raz zaszczepione nie powinny dostać kolejnej dawki, nawet jeśli zostały zaszczepione dwa razy lekiem z wycofywanej obecnie partii.

Szczepionka na świńską grypę dostępna jest w Ameryce od początku października. Do tej pory producenci wypuścili na rynek około 95 milionów dawek leku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH