USA: antykoncepcja i aborcja zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi

FARMAKOTERAPIA

Autor: KAI/rynekaptek.pl   13-01-2010, 08:18

Aborcja oraz doustne środki antykoncepcyjne zwiększają w znacznym stopniu ryzyko zachorowania na raka piersi – twierdzą amerykańscy badacze.

Specjalny zespół naukowców z amerykańskiego ośrodka badawczego Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle, w stanie Washington, koncentrował się w swych poszukiwaniach na ustaleniu zależności między zażywaniem pigułek antykoncepcyjnych a występowaniem tzw. raka potrójnie ujemnego piersi, będącego formą nowotworu złośliwego, charakteryzującego się wysoką śmiertelnością wśród kobiet poniżej 45. roku życia.

Wykazano także, że ryzyko występowania raka piersi u kobiet, które miały aborcję, jest większe o 40 proc., i aż o 270 proc. wystąpienia raka potrójnie ujemnego piersi wśród kobiet, które stosowały pigułki antykoncepcyjne w wieku poniżej 18. roku życia.

Oszacowano też większe o 320 proc. ryzyko wystąpienia tej choroby, jeśli chodzi o te kobiety stosujące doustną antykoncepcję w ciągu ostatnich pięciu lat.

Oznacza to, że wielkość ryzyka wystąpienia raka potrójnie ujemnego piersi u kobiet, które stosowały hormonalną antykoncepcję jako niepełnoletnie, określano na 3,7 razy większe, zaś u tych, które ostatnio (1-5 lat) stosują taką antykoncepcję na 4,2 razy większe.

Portal LifeSiteNews przypomina, że do podobnych wniosków doszli w ubiegłym roku naukowcy z Turcji i Chin. Według tych pierwszych ryzyko wystąpienia raka piersi w przypadku kobiet, które dokonały aborcji wynosi 66 procent. Chińczycy natomiast stwierdzili, że ryzyko to jest większe o 17 procent.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH