USA: czy marihuana może zastąpić opioidy?

FARMAKOTERAPIA

Autor: infolinia.com/rynekaptek.pl   10-10-2017, 12:06

USA: czy marihuana może zastąpić opioidy? Niektórzy pacjenci w Illinois stwierdzili, że marihuana pomogła im wyeliminować przyjmowanie opioidów

Mieszkańcy stanu Illinois w USA wzięli udział w badaniu dotyczącym zażywania medycznej marihuany. Jego celem było stwierdzenie czy marihuana może zastąpić przyjmowanie leków opioidowych w łagodzeniu bólu - pisze portal gazety Monitor.

- Badanie stanowi potwierdzenie tego, co sugerowano w innych badaniach, że marihuana może przyczynić się do zmniejszenia stosowania leków opioidowych - powiedział jeden z autorów badania.

Rzeczywiście, niektórzy pacjenci w Illinois, przyznali, że medyczna marihuana zmniejsza lub eliminuje stosowanie innych leków na receptę. W badaniu wzięło udział jednak tylko 30 uczestników.

Kolejny ekspert stwierdził, że chory mógłby stosować oba preparaty, zarówno marihuanę, jak i leki na receptę, i osobiście sprawdzić, „co działa".

Natomiast w ocenie byłego doradcy w Białym Domu w zakresie narkotyków Kevina Sabeta, „była to niekontrolowana obserwacja 30 osób, które mieszały marihuanę z innymi lekami".

Jak czytamy na portalu, środki kontroli i zapobiegania chorobom w USA ogłosiły niedawno epidemię nadużyć środków opioidowych. Przedawkowanie opioidów na receptę, takich jak metadon, oksykodon i hydrokodon, spowodowało śmierć w 2015 roku ponad 15,000 osób.

Illinois jest jednym z 29 stanów, które zalegalizowały marihuanę medyczną, pomimo federalnego zakazu dotyczącego używania narkotyków.

Więcej: https://www.infolinia.com/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH