USA: czy RNA zrewolucjonizuje leczenie nowotworów?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   08-09-2010, 11:22

USA: czy RNA zrewolucjonizuje leczenie nowotworów? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komórki nowotworowe można wykryć i zniszczyć dzięki cząsteczkom wyzwalającym ich mechanizm obronny.

Rewolucyjna terapia nowotworów to pomysł naukowców z amerykańskiego California Institute of Technology. Łączy etap diagnozowania - odróżniania komórek chorych od zdrowych z uruchamianiem naturalnego procesu kończącego się zanikiem nowotworu.

Zdaniem naukowców ta strategia pozwala zmniejszyć negatywne efekty uboczne występujące przy tradycyjnych, obecnie stosowanych metodach walki z rakiem. Podczas testów z wykorzystaniem ludzkich komórek raka skuteczność leczenia okazała się bardzo dobra. Co nie mniej istotne, zdrowe komórki pozostawały nietknięte.

Terapia wykorzystuje dwa krótkie łańcuchy RNA. Pierwszy dołącza się do charakterystycznych dla komórek rakowych cząsteczek. Po postawieniu diagnozy otwiera się, wysyłając sygnał do drugiej krótkiej cząstki RNA. Ta dokleja się do niej, uruchamiając proces, w którym tworzy się coraz dłuższy łańcuch.

Dla komórki składanie takiego dłuższego łańcucha jest sygnałem, że w jej wnętrzu dzieje się coś niedobrego. To oszustwo uruchamia naturalny biologiczny proces obumierania komórki.

Efekty testów nowej strategii walki z rakiem były zaskakująco dobre. Naukowcy twierdzą, że terapia zmniejszała liczbę komórek nowotworowych od 20 do 100 razy. Do eksperymentów wykorzystano ludzkie komórki raka mózgu (glejaka), kości (mięsaka Ewinga) i prostaty.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH