USA: eksperyment z użyciem komórek macierzystych z embrionów

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP, TVN 24/rynekaptek   12-10-2010, 11:10

W USA dokonano pierwszego w świecie eksperymentu terapeutycznego z użyciem pobranych z embrionów komórek macierzystych.

Według dziennika „Washington Post", zabiegowi temu poddany został w klinice Shepherd Center w Atlancie mężczyzna z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, który jest częściowo sparaliżowany. Wstrzyknięto mu miliony komórek macierzystych, ale na temat efektów terapii niczego na razie nie podano.

Pochodzące z liczących kilka dni rozwoju embrionów komórki macierzyste mogą wytwarzać dowolny typ komórek ciała ludzkiego. Liczy się na to, że w przypadku osób z uszkodzeniami kręgosłupa komórki te pozwolą zrekonstruować tkankę nerwową, zanim paraliż nabierze trwałego charakteru.

Licencję na wykorzystanie ludzkich komórek w terapii niektórych schorzeń otrzymała amerykańska firma Geron z San Francisco, która zainwestowała dotychczas ponad 170 milionów dolarów w badania nad leczeniem chorób rdzenia kręgowego. Rozpoczęcie badań umożliwiła decyzja rządowej Agencji ds. Żywności i Leków. Próby wykonane zostaną w szpitalu w Atlancie, gdzie sprawdzane będzie bezpieczeństwo tej metody leczenia.


Stosowaniu pochodzących z ludzkich embrionów komórek macierzystych sprzeciwia się Kościół katolicki i część amerykańskiego prawicowego elektoratu. Prezydent Barack Obama jest zwolennikiem uchylenia ograniczeń w finansowaniu badań nad komórkami macierzystymi z embrionów z funduszy federalnych. Wydana w ubiegłym miesiącu przez sąd apelacyjny decyzja o oddaleniu sprzeciwu wobec zniesienia tych restrykcji umożliwiła firmie biotechnologicznej Geron podjęcie jej eksperymentu.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH