Od 2010 roku leczenie wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) lucentisem miało być finansowane w ramach programu terapeutycznego (PT). Ostatecznie nie zostało ujęte w planach NFZ na rok przyszły. Powodem jest brak pieniędzy w budżecie płatnika.
Alternatywą dla pacjentów jest stosowanie tańszego avastinu, leku stosowanego w AMD poza wskazaniem. Jednak podawanie tego produktu wzbudza emocje, nie tylko w Polsce. W USA dotychczasowa praktyka stosowania zamiennie obu produktów, może zostać zmieniona. Z tego powodu część ekspertów zapowiada znaczny wzrost wydatków federalnego funduszu Medicare.
Avastin zarejestrowany w raku jelita grubego, jednak o podobnej do lucentisu budowie, jest lekiem dużo tańszym, ze względu na ogromne różnice w wielkości dawek w terapii AMD i raka jelita. W raku jelita lek stosuje się w dawce od 300mg do 700mg co 2 tygodnie, do leczenia AMD wystarczy podać 2mg.
W USA jedna iniekcja lucentisem kosztuje ok. 2 tys. dolarów. Avastin zaś, który jest przepakowywany w ampułkostrzykawki przez sieć apteczną The Apothecary Shops, kosztuje 30-50 dolarów za iniekcję.
Specjalny kod opłaty
W USA do niedawna lekarze mieli możliwość wyboru terapii. Amerykańska Akademia Okulistyki (American Academy of Ophthalmology) szacuje, że na około 1 miliona iniekcji rocznie, połowa z nich dotyczyła podania avastinu, połowa lucentisu, w zależności od preferencji pacjenta i zasobności jego portfela. Bowiem koszt terapii spadał z 24 tys. (lucentis) do 900 dolarów (avastin).
Dotąd za użycie avastinu w leczeniu AMD lekarze mogli dostać zwrot około 50 dolarów. Od 2 października br. Medicare wprowadził specjalny kod opłaty (billing code) tylko dla małych dawek avastinu. Teraz płatnik zwraca 1,24 dolara za 0.025 mg, co daje ok. 7,2 dolara za dawkę. To oznacza, że lekarz stosujący avastin musi dopłacić z własnej kieszeni różnicę w cenie leku. Rzecznik Medicare wyjaśnił, że nowa wycena uwzględnia jedynie koszt leku, a nie jego przepakowania.
Z kolei za dawkę lucentisu, która kosztuje 2000 dolarów, Medicare zwraca 2039 dolarów. Zdaniem publicysty New York Times, nowa polityka Medicare ma stymulować finansowe zachęty do stosowania lucentisu. Mimo wysokiego kosztu, będzie w pełni refundowany, a lekarze jeszcze trochę zarobią na jego stosowaniu.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych