USA: komórki macierzyste szansą dla osób sparaliżowanych

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita, KL/rynekaptek.pl   13-10-2010, 16:55

USA: komórki macierzyste szansą dla osób sparaliżowanych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W USA badacze podejmują pierwsze próby zastosowania embrionalnych komórek macierzystych u pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym.

Komórki uzyskane z zarodków ludzkich wstrzyknięto już pierwszemu pacjentowi z Kliniki Shapherd Center w Atlancie. Wydarzenie to rozpoczyna program leczenia osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, niestosowaną dotąd u tych pacjentów terapią komórkami macierzystymi.

Dotychczas metoda ta była testowana jedynie na szczurach. W jej wyniku udało się doprowdzić sparaliżowane zwierzęta do ponownej sprawności.

Metoda opracowana przez biotechniczną firmę Geron budzi ogromne kontrowersje w świecie nauki. Część amerykańskich badaczy obawia się, że terapia może okazać się niebezpieczna dla chorych. Jej skutkami mogą być m.in. nowotwory.

Pacjenci musieli wyrazić zgodę na udział w eksperymencie. W testach klinicznych terapii GRNOPC1, bierze udział 7 ośrodków. Zostanie w nich przebadanych 10 chorych, u których doszło do uszkodzenia rdzenia w ciągu ostatnich 2 tygodni. Badania potrwają dwa lata.

Terapia opracowana przez Geron jest pierwszą tego typu dopuszczoną do testów przez FDA. W kolejce czeka kolejny progrm wykorzystujący komórki zarodkowe. Tym razem stworzona przez Advanced Cell Technology terapia ma pomóc leczyć choroby oczu.

Podjęcie eksperymentalnej metody było możliwe m.in. dzięki poparciu prezydenta Baracka Obamy. Do tej pory badania nad komórkami macierzystymi nie miały wsparcia ze strony funduszy federalnych.

Więcej: www.rp.pl


 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH