USA: mimo COVID nie chcą szczepić dzieci p/ grypie. Z obawy o skutki uboczne

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   05-10-2020, 11:34

USA: mimo COVID nie chcą szczepić dzieci p/ grypie. Z obawy o skutki uboczne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

COVID-19 nie wpłynie znacząco na przekonania rodziców dotyczące szczepienia dzieci przeciwko grypie. Tylko jedna trzecia z nich uważa, że w tym roku zaszczepienie pociech jest ważniejsze niż dotychczas. Jeden na trzech rodziców deklaruje, że na pewno nie podda dziecka szczepieniu - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród dorosłych mieszkańców USA.

Autorami sondażu są naukowcy z Michigan Medicine - University of Michigan. Z ich raportem można zapoznać się tutaj: https://mottpoll.org/reports/flu-vaccine-children-time-covid

W tym roku sezon grypowy może zbiec się niebezpiecznie z zachorowaniami na COVID-19. Eksperci od miesięcy alarmują, by w związku z tym koniecznie zaszczepić się przeciwko grypie sezonowej. Jednak, jak wynika a przedstawianej analizy, wielu rodziców nie traktuje poważnie tych ostrzeżeń.

Przeprowadzona przez zespół dr Sarah Clark ankieta wykazała, że tylko jedna trzecia rodziców uważa, że zaszczepienie dziecka na grypę jest w tym roku ważniejsze niż dotychczas. Jedna trzecia deklaruje natomiast, że na pewno dziecka nie zaszczepi.

- W tym sezonie będziemy prawdopodobnie obserwować jednoczesne szczyty grypy i COVID-19, co może przytłoczyć systemy opieki zdrowotnej, przekroczyć możliwość testowania i potencjalnie zmniejszyć naszą zdolność do skutecznego wyłapywania i leczenia obu tych chorób układu oddechowego - mówi dr Clark.

- Jednak, jak wynika z naszego raportu, nawet podczas pandemii niektórzy rodzice nie uważają szczepionki przeciw grypie za konieczną. Wzmaga to obawy o to, jak początek sezonu grypowego może spotęgować kryzys związany z COVID-19 - dodaje.

Według szacunków amerykańskich Centers for Disease Control (CDC), grypa co roku dotyka od 9 do 45 milionów osób, z czego 140 tys.-180 tysięcy wymaga hospitalizacji, a 12 tys.-61 tys. z jej powodu umiera.

Dzieci poniżej 5. roku życia, a zwłaszcza młodsze niż 2 lata, są narażone na duże większe ryzyko wystąpienia poważnych powikłań związanych z grypą. W sezonie 2019/2020 CDC zgłosiło 188 zgonów z powodu grypy u najmłodszych.

W ramach omawianego sondażu naukowcy zebrali 1992 odpowiedzi od rodziców dzieci w wieku 2-18 lat. Grupa była reprezentatywna, a ankiety przeprowadzono w sierpniu br.

Rodzinami, które wykazywały najmniejszą chęć zaszczepienia swoich podopiecznych przeciwko grypie, były te, które nie zrobiły tego także w zeszłym roku. Mniej niż jedna trzecia rodziców z tej grupy stwierdziła, że ich dziecko prawdopodobnie zostanie zaszczepione w tym roku.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH