USA: pierwszy lek na najbardziej agresywną postać SM

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   31-03-2017, 12:25

 USA: pierwszy lek na najbardziej agresywną postać SM Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szwajcarski koncern Roche poinformował, że Administracja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek ocrelizumab, pierwszy produkt zarejestrowany do walki z pierwotnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego (SM).

FDA zatwierdziła też ocrelizumab do leczenia postaci remitująco-nawracającej SM. Ta najbardziej agresywna forma stwardnienia rozsianego stanowi 10-15 procent wszystkich przypadków tej choroby - przypomina portal Kopalnia wiedzy.

Ocrelizumab blokuje limfocyty B, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju choroby. Inne dostępne na rynku leki biorą na cel limfocyty T, o których przez długi czas sądzono, że to one odpowiadają za rozwój stwardnienia rozsianego.

Podczas testów klinicznych przeprowadzonych na 732 pacjentach okazało się, że u przyjmujących lek pacjentów z tą postacią choroby ryzyko pogorszenia się stanu fizycznego zmniejszyło się o 25 procent.

Nowy lek jest bardzo drogi. Roczna kuracja, składająca się z dwóch dawek podawanych dożylnie, kosztuje 65 000 dolarów. Trafi do sprzedaży w USA w ciągu najbliższych 2 tygodni. Jego nazwa handlowa to Ocrevus.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH