USA: polski lek przeciwmiażdżycowy w trakcie badań klinicznych

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   06-10-2010, 13:34

USA: polski lek przeciwmiażdżycowy w trakcie badań klinicznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Łódzka firma farmaceutyczna Pharmena prowadzi w laboratoriach w Bostonie badania nad lekiem przeciwmiażdżycowym.

Preparat oparty na chlorku 1-metylonikotynamidu ma już ochronę patentową. Jest to pierwszy przypadek badań polskiego leku w USA. Właściwości lecznicze chlorku odkryli naukowcy z Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Konrad Palka, prezes zarządu Pharmeny wyjaśnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że firma założyła w 2005 roku spółkę w USA, która prowadzi badania nad nowym lekiem.

– Miażdżyca to w Ameryce wielki problem, a leków przeciwmiażdżycowych sprzedaje się tam najwięcej. To pół całego rynku światowego, którego obroty sięgają 40 miliardów dolarów rocznie. Ponadto amerykańskie firmy farmaceutyczne są chętne, by inwestować, szczególnie, gdy pomysł uznają za dobry, rokujący, a w dodatku z lubianej przez nie branży biotechnologicznej - wyjaśnia prezes Pharmeny.

Przed miesiącem łódzka Pharmena odkupiła udziały od amerykańskich partnerów i dziś ma całość praw do badanego leku przeciwmiażdżycowego. Wartość transakcji to 100 milionów dolarów, na razie spółka zapłaciła 1,2 miliona, resztę Amerykanie dostaną, gdy lek wejdzie na rynek.

Obecnie produkt znajduje się w drugiej fazie badań klinicznych.

Więcej: www.lodz.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH