USA: przypadek gruźlicy odpornej na leczenie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-12-2009, 09:00

USA: przypadek gruźlicy odpornej na leczenie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Amerykańscy lekarze rozpoznali pierwszy przypadek zaraźliwej, agresywnej i szczególnie odpornej na leki gruźlicy.

19–letni Oswaldo Juarez zdołał przeżyć, choć jego przypadek to tzw. skrajanie odporna na leki gruźlica (XXDR), której nigdy wcześniej nie odnotowano w USA. Juarez leczony był przez dwa lata i trzy miesiące, zanim w dobrym stanie zdołano go wysłać do sanatorium.

Mimo, że wiele chorób uznawanych jest za opanowane, nadal mutują w zdumiewającym tempie. Gruźlica, malaria, HIV stają się problemem, który migruje poprzez granice. Ich odporność na leczenie jest dziełem człowieka: nadmierne lub niewłaściwe, nienadzorowane przez lekarzy (zwłaszcza w biednych krajach) używanie leków, przenikanie na rynek podróbek leków właściwych, powodują powstawanie nowych niebezpiecznych odmian chorób zakaźnych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WTO) postanowiła zwrócić uwagę świata na tę zmutowaną formę gruźlicy, organizując w Pekinie, w kwietniu 2009 roku konferencję na ten temat. Wnioski były niepokojące: choroba jest już na wszystkich kontynentach i rozprzestrzenia się bardzo szybko. Zdaniem specjalistów, oporna na leki gruźlica to bomba zegarowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH