USA: środki psychotropowe narzędziem kontroli nad dziećmi?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Nasz Dziennik/rynekaptek.pl   26-11-2010, 15:43

W USA dzieciom z biednych rodzin środki psychotropowe przepisywane są cztery razy częściej niż ich rówieśnikom z zamożniejszych domów.

57 proc. najmłodszych wychowujących się w rodzinach zastępczych przyjmuje co najmniej trzy leki psychoaktywne, nierzadko traktowane jako narzędzie kontroli – takie dane przedstawił psycholog Barry L. Duncan podczas konferencji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Wzrostowy trend w stosowaniu leków psychiatrycznych u coraz młodszych dzieci jest zjawiskiem na skalę światową. Oblicza się, że w USA wydawanych jest więcej pieniędzy na leki psychiatryczne w związku z problemami zachowania u dzieci (np. syndrom nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi – ADHD) niż na inne klasy leków, włącznie z antybiotykami. W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano 274-proc. wzrost stosowania farmakologicznych środków psychotropowych w 50 krajach świata. W USA ponad 9 proc. dzieci przyjmuje jeden lub więcej leków psychiatrycznych, w Wielkiej Brytanii – 6 proc., w Australii – 3 proc.

W porównaniu z bogatszymi rówieśnikami ubodzy Amerykanie przyjmują te leki cztery razy częściej. Jak pokazują najnowsze wyniki badań, częściej otrzymują je z niezatwierdzonych medycznie przyczyn, a więc z powodu kontroli, a nie terapii.

Więcej: www.naszdziennik.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH