USA: test na COVID-19 z drukarki 3D. Jak to działa?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   02-09-2020, 09:22

USA: test na COVID-19 z drukarki 3D. Jak to działa? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opracowany przez naukowców z University of Illinois w Urbana – Champaign wkład mikrofuidowy pozwala wykonywać testy na Covid-19 w 30 minut i można go szybko wytworzyć za pomocą drukarki 3D – informuje pismo “Proceedings of the National Academy of Sciences".

Następnie naukowcy przystosowali test LAMP do małego wkładu mikroprzepływowego wydrukowanego w 3D, który ma dwa gniazda wejściowe dla strzykawek: jedno na zawierające próbkę nośniki wirusów, drugie na chemikalia LAMP. Po wstrzyknięciu z obu strzykawek we wkładzie dochodzi do reakcji.

Wkłady można szybko wytwarzać w dużych ilościach za pomocą drukarek 3D.

Wkład mikroprzepływowy można umieścić w ręcznym, przenośnym przyrządzie z komorą grzewczą, która ogrzewa go do 65 stopni Celsjusza na czas trwania reakcji oraz podstawką do smartfona do odczytu wyników. Po około 30 minutach pozytywny wynik będzie związany z fluorescencją.

- Czytnik oświetla komory cieczy światłem z niebieskich diod LED, podczas gdy tylna kamera telefonu rejestruje generowane zielone światło fluorescencyjne - powiedział Cunningham.

Autorzy sprawdzają, czy test będzie działał z próbkami śliny, aby wyeliminować potrzebę wymazów z nosogardzieli i gromadzić więcej danych od pacjentów.

Paweł Wernicki, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH