USA: z powodu wirusa Zika rodzą się dzieci z wadami

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-04-2017, 14:03

USA: z powodu wirusa Zika rodzą się dzieci z wadami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W USA 1 na 10 kobiet zakażonych wirusem Zika urodziła dziecko z wadami wrodzonymi związanymi z wirusem - wynika z raportu "Oznaki życia" opublikowanym 4 kwietnia przez amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

CDC jako pierwsze podjęło się analizy grupy kobiet, u których zostało potwierdzone zakażenie wirusem Zika w trakcie ciąży.

Doktor Anne Schuchat, dyrektor CDC, powiedziała w oświadczeniu, że wirus cały czas jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży w USA, szczególnie przy nadchodzącej ciepłej pogodzie i rozpoczynającym się sezonie na komary. Najistotniejsza przy ochronie zdrowia matki i dziecka jest prewencja - dodała.

Zgodnie z raportem przygotowanym na podstawie danych z 2016 roku około 1300 kobiet z 44 stanów w USA zostało zarejestrowanych w rejestrze ciąż obciążonych wirusem. 1000 z nich urodziło dzieci przed końcem roku, a ponad 50 dzieci miało związane z Ziką wady wrodzone.

Zakażenie wirusem podczas ciąży może prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu u rozwijającego się płodu oraz do małogłowia. Dzieci mogą mieć problemy ze wzrokiem, stawami oraz słuchem.

Report dodatkowo ostrzega, że tylko 1 na 4 dzieci z wrodzoną infekcją wirusa Zika miało po urodzeniu przeprowadzone badania mózgu typu rezonans magnetyczny bądź tomografia.

Badania takie są w tym przypadku konieczne, ponieważ dziecko może wydawać się zdrowe po urodzeniu, ale posiadać zasadnicze defekty mózgu.

Wiele badanych kobiet zaraziło się wirusem podczas podróży do regionów dotkniętych Ziką.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH