USA: zastrzyki z botoksu sposobem na migrenę

FARMAKOTERAPIA

Autor: Polskie Radio/rynekaptek.pl   18-10-2010, 11:29

USA: zastrzyki z botoksu sposobem na migrenę

Zastrzyki z jadem kiełbasianym, używanym m.in. do wygładzania zmarszczek, będą mogły teraz być stosowane w Stanach Zjednoczonych do leczenia migreny.

Lek został zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Zastrzyki mogą być stosowane u dorosłych pacjentów, w seriach aplikowanych co 12 tygodni.

FDA definiuje migrenę chroniczną jako schorzenie utrzymujące się od lat, regularnie przez wiele dni w miesiącu. Pulsującemu, tętniącemu bólowi towarzyszą często wymioty, mdłości, nadwrażliwość na dźwięk i światło.

Jak podkreśla Russell Katz z FDA, schorzenie tego rodzaju uniemożliwia często chorym normalną aktywność.

– Ból głowy występuje nawet przez 14 dni w miesiącu. Cierpi na tym życie zawodowe, rodzinne, funkcjonowanie w społeczeństwie. Stąd należy zapewnić chorym szeroką gamę środków – powiedział.

FDA ostrzega, że przedawkowanie jadu kiełbasianego może prowadzić do trudności w przełykaniu lub oddychaniu, nawet w stopniu zagrażającym życiu. Nie stwierdzono jednak skutków ubocznych jeśli lek podaje się zgodnie z zaleceniami. Producentem leku jest kalifornijska firma Allergan Inc. of Irvine. Według szacunków firmy leczenia chronicznej migreny mogą wymagać nawet 3 miliony osób.

Więcej: www.polskieradio.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH