Uwaga na ryzyko błędów medycznych przy dawkowaniu tego leku

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL   05-05-2021, 07:09

Uwaga na ryzyko błędów medycznych przy dawkowaniu tego leku Schemat dawkowania olaparybu Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Lekarze przepisujący olaparyb powinni na każdej recepcie określić postać farmaceutyczną i dawkowanie, natomiast farmaceuci powinni zapewnić, że pacjentom wydawana jest właściwa postać farmaceutyczna i dawka leku.

Lek Lynparza (olaparyb), kapsułki twarde i tabletki powlekane nie mogą być używane zamiennie w oparciu o przeliczenie dawki miligram do miligrama z uwagi na różnice w dawkowaniu i biodostępności każdej z tych postaci farmaceutycznych - przypomina w komunikacie URPL.

 W celu uniknięcia błędów medycznych firma AstraZeneca informuje, iż lekarze przepisujący lek powinni na każdej recepcie określić postać farmaceutyczną i dawkowanie, natomiast farmaceuci powinni zapewnić, że pacjentom wydawana jest właściwa postać farmaceutyczna i dawka leku Lynparza.

Firma wskazuje, że należy poinstruować pacjentów o prawidłowej dawce przepisanych im kapsułek lub tabletek, które powinni przyjmować.

Wszystkim pacjentom przestawianym z kapsułek na tabletki (lub odwrotnie) należy wytłumaczyć, jakie są różnice w dawkowaniu w miligramach dla każdej z tych postaci farmaceutycznych leku.

Lek Lynparza jest wskazany do stosowania w monoterapii, w leczeniu podtrzymującym dorosłych pacjentek z platynowrażliwym nawrotowym rakiem jajnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH