Vaxzevria - nowa nazwa Vaccine AstraZeneca

FARMAKOTERAPIA

Autor: EMA. dw.com   31-03-2021, 11:04

Vaxzevria - nowa nazwa Vaccine AstraZeneca AstraZeneca zmienia nazwę swojej szczepionki Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Brytyjsko-szwedzka firma farmaceutyczna AstraZeneca w ubiegły czwartek, 25 marca, zmieniła nazwę swej szczepionki przeciwko COVID-19.

Na stronie internetowej Europejskiej Agencji Leków preparat występuje pod nazwą Vaxzevria (z dospiskiem COVID-19 Vaccine AstraZeneca).

Zmiana nazwy szczepionki nastąpiła 25 marca.

Problem wizerunkowy?
Decyzja niemieckiej Stałej Komisji ds. Szczepień o podawaniu szczepionki firmy AstraZeneca tylko osobom powyżej 60. roku życia zmieniła nastawienie części niemieckiego społeczeństwa do akcji masowych szczepień.

W przypadku osób, które nie przekroczyły jeszcze 60. roku życia, stosowanie tej szczepionki będzie możliwe tylko po wyczerpującej konsultacji z lekarzem.

Tymczasem, brytyjsko-szwedzka firma farmaceutyczna AstraZeneca w ubiegły czwartek, 25 marca po cichu zmieniła nazwę swej szczepionki przeciwko COVID-19 - informuje serwis dw.com.

AstraZeneca ma od tygodni poważny problem wizerunkowy w związku ze wstrzymaniem stosowania jej szczepionki w wielu krajach UE. Sytuację dodatkowo pogorszyły doniesienia o szkodliwych skutkach ubocznych w postaci zakrzepicy żył mózgowych. Możliwe, że zmiana jej nazwy i opakowania jest reakcją firmy na zaistniałą sytuację.

Jak działa szczepionka
Produkt  jest monowalentną szczepionką składającą się z pojedynczego, rekombinowanego, pozbawionego możliwości replikacji szympansiego wektora adenowirusowego (ChAdOx1) kodującego glikoproteinę S wirusa SARS-CoV-2.

Powstające w wyniku szczepienia immunogenne białko S wirusa SARS-CoV-2 jest trimerem w konformacji sprzed fuzji; sekwencja kodująca nie została zmodyfikowana w celu stabilizacji powstającego białka S w konformacji sprzed fuzji.

Po podaniu dochodzi do miejscowej syntezy glikoproteiny S wirusa SARS-CoV-2, wytwarzania przeciwciał neutralizujących i stymulacji komórkowej odpowiedzi immunologicznej, co może przyczyniać się do ochrony przed chorobą COVID-19.

Jest zarejestrowana do stosowania u osób powyżej 18 roku życia.

Szczepionka, tak jak pozostałe preparaty przeciwko covid-19 -  została dopuszczona do obrotu zgodnie z procedurą dopuszczenia warunkowego. Oznacza to, że oczekiwane są dalsze dowody świadczące o korzyści ze stosowania produktu leczniczego.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH