Podrabiane tabletki viagry zawdzięczają swój niebieski kolor barwnikowi do dżinsów. W niektórych znajduje się kwas borny i sproszkowana herbata.
Szacuje się, że już jeden procent leków znajdujących się w legalnej dystrybucji na rynku europejskim to podróbki. Z podróbkami walczą europarlamentarzyści. W Polsce od początku 2008 roku funkcjonuje Zespół do Spraw Sfałszowanych Produktów Leczniczych.
Współpracuje z innymi organizacjami walczącymi z podróbkami leków. W listopadzie 2009 roku Interpol w porozumieniu z organami ścigania z 24 państw przeprowadził operację pod kryptonimem PANGEA II.
Zamknięto 72 spośród 751 skontrolowanych aptek internetowych, skonfiskowano 167 tysięcy podrobionych tabletek. Rok później zainicjowano operację PANGEA III z udziałem 45 krajów. Ujawniono 694 strony internetowe, zaangażowane w nielegalną działalność, 290 z nich od razu zamknięto.
Specjaliści zbadali 268 tys. opakowań, z czego prawie 11 tys. zatrzymano. Skonfiskowano ponad milion nielegalnych lub podrabianych tabletek, w tym antybiotyków, steroidów, leków na raka, antydepresantów, leków na epilepsję, preparatów na odchudzanie i suplementów diety.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych