W czasie epidemii o 30 proc. mniej zgłoszeń pacjentów z udarem mózgu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   03-09-2020, 14:37

W czasie epidemii o 30 proc. mniej zgłoszeń pacjentów z udarem mózgu Każde 15 minut opóźnienia o 8 proc. zmniejsza szanse skutecznego leczenia udaru mózgu (fot. Pixabay)

W przypadku wystąpienia udaru decydujące znacznie ma to, jak szybko zostanie udzielona specjalistyczna pomoc. Każde 15 minut opóźnienia o 8 proc. zmniejsza szanse skutecznego leczenia - przypominają specjaliści i apelują o zgłaszanie się po pomoc.

Zdaniem dr. n. med. Piotra Luchowskiego z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, do natychmiastowego wezwania pomocy powinny skłaniać takie objawy, jak ubytek w polu widzenia, niedowidzenie połowiczne. Sprawia ono, że przechodząc przez drzwi osoba dotknięta udarem zawadza jednym barkiem o framugę. Niepokojące jest drętwienie kończyny i zaburzenia czucia oraz niewielka dysfunkcja kończyny górnej.

Szczególnie mylące jest drętwienie kończyny. Specjalista wyjaśnił, że w nocy u wielu osób zdarza się wywołujące je uszkodzenie nerwów obwodowych. To normalne. - Gdy jednak drętwieje jednocześnie kończyna dolna i górna, to mamy 90 proc. pewność, że powodem tego jest udar mózgu - zapewnia.

W przypadku wystąpienia udaru decydujące znacznie ma to, jak szybko zostanie udzielona specjalistyczna pomoc. Każde 15 minut opóźnienia o 8 proc. zmniejsza szanse skutecznego leczenia.

Zbigniew Wojtasiński, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH