W leczeniu depresji niezbędny jest dialog lekarza i chorego

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-02-2011, 17:04

Dobra komunikacja między pacjentem a lekarzem to warunek skutecznej terapii depresji,

Tak mówili psychiatrzy na spotkaniu prasowym inaugurującym V edycję Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji (16 lutego).

Zbiega się ona z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypada na 23 lutego. W tym roku celem kampanii, której hasło przewodnie brzmi „Dialog w chorobie”, jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką w skutecznym leczeniu depresji odgrywa relacja między pacjentem a lekarzem. 

Jak podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Janusz Heitzman, depresja jest poważnym schorzeniem, które należy leczyć. Od zwykłego przygnębienia odróżnia ją to, że smutek, brak energii, zniechęcenie utrzymują się w dłuższym czasie, powodują dezorganizację życia ‒ utratę zdolności do pracy, nauki, izolację społeczną. W skrajnych przypadkach depresja może doprowadzić do samobójstwa. 

Według psychiatry, postęp w nauce i medycynie sprawił, że dziś lekarze dysponują znacznie skuteczniejszymi metodami diagnostyki i terapii depresji niż kiedykolwiek wcześniej. Jeszcze dekadę temu, arsenał leków przeciwdepresyjnych był znacznie uboższy. Nie zmienia się tylko to, że bez dobrej relacji pacjenta z lekarzem psychiatrą nie ma skutecznego leczenia tego schorzenia. 

Zdaniem prof. Łukasza Święcickiego, ordynatora Oddziału Chorób Afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, dla pacjentów bardzo ważne jest, by lekarz w przystępny sposób wyjaśnił im specyfikę choroby, poinformował o strategii terapeutycznej, o tym, że wybrany lek może zadziałać z opóźnieniem, albo może zaistnieć potrzeba zmiany go na inny. Jeśli tego nie zrobi, chory może nieodwracalnie stracić do niego zaufanie, co będzie rzutowało na efekty terapii. 

‒ Osoby z depresją lub chorobą afektywną dwubiegunową i tak bardzo trudno skłonić do podjęcia leczenia i jego kontynuacji ‒ powiedział prof. Święcicki. 

Dobrze jest też, by lekarz umiejętnie zadawał pytania, dzięki którym uzyska od pacjenta jak najwięcej niezbędnych informacji o chorobie. O wielu swoich problemach, jak nadużywanie alkoholu, pacjenci nie powiedzą sami z siebie, bo się wstydzą. 

Aby pomóc lekarzom i pacjentom lepiej zrozumieć wzajemne racje, w ramach tegorocznej kampanii Forum dla Depresji, ukazała się publikacja pt. „Listy do Lekarza. Listy do Pacjentów. Depresja i Choroba Dwubiegunowa”, w której zebrane zostały doświadczenia i refleksje pacjentów portalu www.TacyJakJa.pl oraz prof. Święcickiego. 

W środę (23 lutego) w Kinotece, podczas dnia otwartego Forum Przeciw Depresji, będzie można posłuchać wykładów specjalistów w dziedzinie psychiatrii i psychologii, skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich oraz obejrzeć film psychiatry prof. Bartosza Łozy pt. „Dzień, noc, dzień”, dotyczący problemu depresji u młodej kobiety biznesu. 

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH