W leczeniu nowotworów potrzeba nowych terapii

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-12-2010, 12:50

W odbywającym się w Nicei sympozjum onkologicznym naukowcy zgodnie stwierdzili, że stare terapie o szerokim spektrum przestają już wystarczać.

 

Jak stwierdzili zgromadzeni na Cancer Biology for Clinicians Sympodium onkolodzy, miliony pacjentów na świecie mogłyby stosować bardziej efektywne, krótsze i nie prowadzące do silnych efektów niepożądanych terapie, jeśli byłyby one układane według zasad medycyny osobistej. Obecny rozwój zarówno tej gałęzi medycyny, jak i badań nad biologią raka pozwala już, bowiem na stosowanie takiego leczenia.

 

- Terapie rakowe przeżywają bez wątpienia najbardziej ekscytujący moment w swojej historii. Jest to połączenie dwóch trendów - z jednej strony medycyny osobistej i z drugiej początku użycia molekularnych terapii zorientowanych na poszczególne rodzaje tkanek rakowych, wykorzystujących sygnatury genetyczne i molekularne guzów. Trendy te wprowadzają wiele wyzwań, ale i dają możliwość odwrócenia paradygmatów używanych przez nas w myśleniu o raku - powiedział na sympozjum jego współprzewodniczący, prof. Jos, Baselga z MGH Cancer Center w Bostonie, USA.

Dr Fabrice Andre, z Institut Gustave Roussy we Francji zaznaczył, że jeśli chce się ułatwić wdrożenie medycyny osobistej, potrzebne jest wprowadzenie jak najszybciej nowych strategii dla rozwoju leków przeciwrakowych

Dr Andre dodał, że w szczegółach oznacza to zwłaszcza przemyślenie procedury testów klinicznych i odpowiedź na pytanie czy standardowy model testowania leków w późnej III fazie testów klinicznych jest rzeczywiście efektywny.

- Procesy regulacyjne, stają się coraz bardziej restrykcyjne w kwestii dostępu pacjenta do potencjalnie innowacyjnych nowych leków, bowiem nawet najbardziej rozległe kliniczne testy leków przeciwrakowych angażują tylko małą cześć pacjentów z rakiem, a także ponieważ rozwój leku jest procesem trwającym często ponad dekadę, licząc od pierwszych testów przedklinicznych - zauważył.

Jest to związane z faktem, że do zgody regulatora na wypuszczenie na rynek nowego leku potrzebne są rozległe potwierdzające testy kliniczne, wykonywane na grupie niewyselekcjonowanej. Tymczasem w przypadku nowych leków, tworzonych z myślą o medycynie osobistej potrzeba testów klinicznych mniejszych, wykonywanych na pacjentach o stwierdzonej dużej wrażliwości; jest to pomysł na określenie molekularnej selekcji leku i stworzenie platformy na której można by ją sprawdzić.

- Jest jasne, że potrzebujemy jak najszybciej nowego paradygmatu rozwoju leków, zawierającego także wybór pacjentów do testów klinicznych, krótszego okresu testów klinicznych i poprawy efektywności kosztowej wprowadzania nowego leku na rynek - podsumował sympozjum dr Andre.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH