W leczeniu otyłości olbrzymiej operacja lepsza niż leki

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-02-2011, 16:20

Operacyjne leczenie tzw. otyłości olbrzymiej nie tylko znacznie zmniejsza masę ciała, ale i poprawia sprawność mięśnia sercowego.

Wyniki badań na ten temat zostały opublikowane na łamach najnowszego wydania „Journal of the American College of Cardiology”.

Kardiolodzy Medical College of Georgia przez 2 lata po zabiegu obserwowali 400 chorych, którzy byli operowani gdy ich wskaźnik masy ciała BMI osiągnął już 48 jednostek. Chcieli sprawdzić, czy po zrzuceniu nadmiernej masy ciała udaje się również odwrócić niekorzystne w organizmie zmiany w budowie serca.

Najnowsze badania nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości. Mniejsza masa ciała, średnio o 50 kg, sprawiła, że mniej obciążone serce u zoperowanych osób uległo przemodelowaniu.

Badanie echokardiograficzne wykazało, że zmniejszyła się objętość prawej komory, która wcześniej była powiększona. Zmniejszyła się też masa lewej komory spowodowana pogrubieniem jej ścian. W efekcie po obniżeniu wskaźnika masy ciała do 32 jednostek, poprawiła się wydolność mięśnia sercowego.

- Operacja bariatryczna to najlepszy sposób leczenia otyłości olbrzymiej - twierdzi dr Mariusz Wyleżoł, kierownik kliniki chirurgii Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie.

Korzyści jakie daje nie można osiągnąć w żaden inny sposób. Przede wszystkim po zabiegu pacjenci odczuwają poprawę jakości życia pod każdym względem. Cofają się skutki otyłości. W 90 proc. przypadków ustępuje cukrzyca, wydłuża się życie i ustępuje depresja. A na dodatek mniejsze są koszty leczenia takich osób.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH