W Norwegii nie będą szczepić preparatem AstraZeneca? Jest takie zalecenie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   16-04-2021, 10:26

W Norwegii nie będą szczepić preparatem AstraZeneca? Jest takie zalecenie Norweski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zaleca rezygnację ze szczepienia preparatem AstraZeneca; Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

W czwartek norweski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zalecił rezygnację z podawania szczepionki AstraZeneca przeciwko Covid-19. Dania zrezygnowała dzień wcześniej.

  • Dania, jako pierwszy kraj w Europie, zrezygnowała z podawania szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca
  • Obecnie zalecenie usunięcia szczepionki AstraZeneca z programu szczepień w Norwegii, wydał tamtejszy Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego
  • Zarówno WHO, jak i EMA oceniają, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i korzyści wynikające z jej zastosowania przewyższają ryzyko

Dania jest pierwszym krajem w Europie, który zrezygnowała z podawania szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca, z powodu występowania zakrzepów krwi.

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jak i Europejska Agencja Leków (EMA) oceniły, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i korzyści wynikające z jej zastosowania przewyższają ryzyko.

AstraZeneca ma "wypaść" z programu

"Obecnie dysponujemy już obszerniejszą wiedzą na temat związku między szczepionką AstraZeneca a rzadkimi i poważnymi przypadkami zakrzepów krwi, krwawień i niskiego poziomu płytek krwi niż wtedy, gdy Norwegia zdecydowała się w marcu wstrzymać dalsze stosowanie szczepionki AstraZeneca" - powiedział Geir Bukholm, dyrektor ds. kontroli zakażeń w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

"Biorąc pod uwagę tę wiedzę zalecamy, aby szczepionka AstraZeneca została usunięta z programu szczepień w Norwegii" - dodał.

11 marca norweskie władze sanitarne podjęły decyzję o wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneca, który przyjęło dotychczas 120 tys. Norwegów.

Pierwsze decyzje zapadły już w marcu

Tydzień później, 18 marca, Szpital Uniwersytecki w Oslo ogłosił, że szczepionka AstraZeneca jest przyczyną zakrzepów krwi. U trzech pacjentów, z których jeden zmarł, to właśnie ta szczepionka wywołała silną reakcję immunologiczną w postaci zakrzepów krwi - ogłosił wówczas prof. Pal Andre Holme.

Według Geira Bukholma wycofanie dystrybucji szczepionki spowoduje opóźnienie w programie szczepień innymi preparatami o dwa tygodnie.

Zapowiedziano, że osoby, które już otrzymały pierwszą dawkę AstraZeneca, zostaną zaszczepione innym preparatem jako drugą dawką.

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego poinformował, że w najbliższych dniach będzie dysponował kolejnymi informacjami na temat tego specyfiku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH