W obronie leków homeopatycznych

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-02-2011, 14:54

W obronie leków homeopatycznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Leki homeopatycznie nie wywołują działań niepożądanych i można je stosować zarówno przy zwykłych przeziębieniach, jak i łagodzeniu skutków radio- czy chemioterapii - przekonywali eksperci podczas debaty poświęconej homeopatii.

– Jeżeli osoba zdrowa, która nie ma objawów choroby, weźmie lek homeopatyczny to nie będzie miała objawów negatywnych – przekonywała podczas konferencji prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej (PTHK) dr Ewa Wojciechowska.

W ten sposób odniosła się do doświadczeń przeprowadzanych przez sceptyków homeopatii, którzy by pokazać nieskuteczność tej metody leczenia celowo "przedawkowują" leki homeopatyczne. Najbliższa taka akcja, organizowana przez Klub Sceptyków Polskich, odbędzie się już 6 lutego.

Demonstracja, podczas której protestujący połkną zawartość całych opakowań tabletek homeopatycznych, jest częścią globalnego protestu przeciwko lekom homeopatycznym. Podobne wydarzenia odbędą się w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Węgrzech, Belgii, Holandii, Australii, USA i Kanadzie.

Jak mówiła dr Wojciechowska, takie doświadczenia pokazują jedynie, że leki homeopatyczne nie mają działań niepożądanych, ale w żadnym wypadku nie mogą być dowodem na ich nieskuteczność.

Eksperci przekonywali, że niepowodzenia w terapii homeopatycznej może objawiać się jedynie brakiem efektów leczenia. Osoby leczące się homeopatycznie w niektórych przypadkach powinny liczyć się też z możliwością wystąpienia zjawiska tzw. pierwotnego pogorszenia.

– Jeśli pacjentowi podano odpowiedni lek homeopatyczny, to w pierwszym etapie kuracji może nastąpić pogorszenie stanu zdrowia – powiedział prof. Andrzej Stańczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zdaniem dr Wojciechowskiej nie ma takiej choroby, przy której nie można byłoby stosować leków homeopatycznych. W niektórych przypadkach mogą być stosowane jako jedyny środek leczniczy, towarzyszyć terapii farmakologicznej, lub łagodzić objawy działań ubocznych silnych środków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH