W Polsce 0,5-1 proc. populacji charakteryzuje się otyłością olbrzymią

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   09-06-2021, 12:28

W Polsce 0,5-1 proc. populacji charakteryzuje się otyłością olbrzymią Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Ruszy pilotaż w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej. Kryterium kwalifikacji będzie wskaźnik BMI.

Program pilotażowy w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej zostanie formalnie uruchomiony w przyszłym tygodniu.

Podstawowym kryterium będzie waga pacjenta - wskaźnik BMI większy niż 40 - powiedział w środę, 9 czerwca, minister zdrowia Adam Niedzielski.

0,5-1 proc. ludzi w Polsce charakteryzuje się otyłością olbrzymią

Epidemia przykrywała wiele ważnych problemów zdrowotnych, w tym. m.in. kwestie związane z otyłością w społeczeństwie - powiedział na antenie TVP Info szef resortu zdrowia. Zapowiedział, że szpital wielospecjalistyczny w Polanicy Zdroju będzie oferował leczenie otyłości olbrzymiej.

Niedzielski podkreślił, że "otyłość jest epidemią współczesności, chorobą cywilizacyjną, która dotyka dorosłych". - W coraz większym stopniu dotyka także dzieci - dodał.

Zaznaczył, że "w przypadku mężczyzn blisko 2/3, a w przypadku kobiet prawie połowa ma nadwagę liczona według wskaźników BMI". - 15 proc. zarówno kobiet jak i mężczyzn ma otyłość, która jest kolejnym poziomem nadwagi. Mniej więcej 0,5-1 proc. ludzi w Polsce charakteryzuje się otyłością olbrzymią. Do nich przede wszystkim jest skierowany nasz program, który na razie ma formę pilotażu - powiedział Niedzielski.

Kryterium kwalifikacji będzie wskaźnik BMI

Pytany o kwalifikację do programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR szef resortu zdrowia powiedział, że program zostanie formalnie uruchomiony w przyszłym tygodniu a podstawowym kryterium będzie waga pacjenta.

- Kryterium kwalifikacji będzie wskaźnik BMI. Jeśli będzie większy niż 40, to taka osoba będzie automatycznie kwalifikowana do programu - oświadczył minister. Wyjaśnił, że wskaźnik liczony jest "jako iloraz wagi przez wzrost podniesiony do kwadratu".

Niedzielski zaznaczył, że "program oferuje także rozwiązania dla osób, które są w kategorii otyłości trochę mniejszej". "Jeśli wskaźnik dla nich będzie wynosił, 35 ale te osoby będą miały bezpośrednie powiązanie otyłości z innym problemem, z inną wielochorobowością, to one również będą kwalifikowane do programu" - zapowiedział.

Pacjent będzie musiał podjąć wysiłek

Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że otyłość powoduje wiele powikłań kardiologicznych, cukrzycowych oraz ortopedycznych, bo szkielet pacjenta jest obciążony jego wagą. - Jeżeli przy niższym BMI będą również występowały takie powikłania, a operacja czy leczenie będą pomagały wyjść z tych dodatkowych powikłań, to wówczas też będzie następowała kwalifikacja pacjenta do programu - wskazał Niedzielski.

Wyjaśnił, że program ma charakter kompleksowy. - Gwarantuje opiekę nad pacjentem, która będzie trwała rok a nawet więcej. Wszystko zaczyna się od wizyty kwalifikacyjnej, podczas której lekarz zmierzy podstawowe parametry. Potem zaczyna się proces przygotowania do operacji i trwa on od trzech do sześciu miesięcy. W tym czasie pacjent musi podjąć wysiłek, w tym ograniczenie diety i aktywność fizyczną, która musi stać się nawykiem. Wychodzenie z otyłości to nie jest kwestia operacji, tylko zmiany nawyków żywieniowych, kultury fizycznej - powiedział szef resortu zdrowia.

Operacja, rehabilitacja, wsparcie psychologiczne

Wspomniał, że po operacji planowany jest czas rehabilitacji, która ma mieć charakter aktywizowania pacjenta, ale zostanie mu zaoferowane wsparcie psychologiczne.

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w ramach pilotażu opieką zostanie objętych ok. 2907 pacjentów. Pilotaż KOS-BAR, w zależności liczby pacjentów włączonych do programu, będzie kosztował ok. 71 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z tzw. opłaty cukrowej, która zgodnie z przepisami jest przeznaczona na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym oraz na świadczenia opieki zdrowotnej związane z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia pacjentów z nadwagą i otyłością. Do Narodowego Funduszu Zdrowia do 21 maja 2021 r. z opłaty cukrowej wpłynęło ponad 283 mln zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH