
Według modelu IHME oszacowano, że na dzień 10 maja 2021 roku 44% osób w Polsce zostało zarażonych COVID-19.
"Prognozy COVID –IHME. Raport zbiorczy dla Polski oraz Europy" zawiera podsumowanie najnowszych prognoz modelu IHME dotyczących Modelu COVID-19 dla Polski oraz Europy. Model został zaktualizowany 12 maja 2021 roku (obejmując dane do10 maja 2021) i opisuje różne scenariusze zdarzeń.
W dalszym ciągu obserwowany jest stopniowy spadek zachorowań w Polsce. Podobny trend dotyczy dziennej liczby zgonów, jednakże COVID-19 w dalszym ciągu był pierwszą przyczyną zgonów w Polsce w tygodniu (03-10.05.2021 r.)
Dominującą odmianą COVID-19 w Polsce podobnie jak w pozostałych krajach UE, jest odmiana brytyjska (B.1.1.7), stanowiąca 90-100% obecnie wykrywanych przypadków. Istnieją doniesienia sugerujące, że wariant B.1.617 może być wysoko zaraźliwą odmianą wirusa, a rozprzestrzenianie się go z Indii może być największym zagrożeniem najbliższych miesięcy.
Rosnącą transmisję B.1.617 odnotowano w Anglii, co stanowi realne ryzyko łatwego rozprzestrzeniania się do innych krajów Europy.
W Polsce na COVID-19 zarażonych zostało dotychczas około 44% mieszkańców, a wartość wskaźnika R informującego o tempie rozwoju epidemii sugeruje jej stopniowe i postępujące wygaszanie (0,71 vs. 0,76 w poprzedniej analizie). Wskaźnik efektywnego R obliczany jest przy użyciu liczby zachorowań, hospitalizacji i zgonów.
W wielu krajach w Europie stopniowo znoszone są panujące obostrzenia oraz powraca poziom mobilności rejestrowany przed pandemią. Na tle krajów UE, Polska charakteryzuje się wysokim poziomem stosowania maseczek w przestrzeni publicznej - odsetek osób, które zawsze nosiły maskę po wyjściu z domu wynosił w Polsce 69%.
Stosowanie masek na poziomie niższym niż 50% odnotowano m.in. w Albanii, Armenii, Austrii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Islandii, Izraelu, Kirgistanie, Norwegii, Rosji, Serbii, Słowacji, Szwecji i Szwajcarii.
Podobnie wysoko Polacy deklarują chęć zaszczepienia się (69% populacji), co w skali krajów UE jest bardzo dobrym wynikiem (40% Uzbekistan vs. 92% Dania).
Najbardziej prawdopodobny scenariusz prognoz zakłada, że do 1 września 2021 r. w Polsce odnotujemy 162 tys. skumulowanych zgonów z powodu COVID-19, a liczba zaszczepionych osób wyniesie 22,75 mln. Przewiduje się, że 2 800 istnień ludzkich zostanie uratowanych dzięki wdrożeniu szczepionek.
Dla porównania, szacuje się, że na dzień 10 maja br., 25% osób w Unii Europejskiej zostało zarażonych COVID-19.
W oparciu o publicznie dane GISAID oraz krajowe bazy danych, autorzy modelu oszacowali obecną chorobowość na wiodące warianty wirusa. Dominującą odmianą w prawie wszystkich krajach członkowskich UE jest wariant B.1.17. Są pewne oznaki wzrostu transmisji wariantu B.1.351 w Grecji i do krajów sąsiadujących.
W Unii Europejskiej 80,4% osób twierdzi, że zaakceptowałoby szczepionkę przeciwko covid-19. Odsetek osób pozytywnie nastawionych do przyjęcia szczepień waha się od 42% w Bułgarii do 92% w Danii.
W zakładanym scenariuszu referencyjnym przewiduje się, że do 1 września br. zaszczepionych zostanie 438 milionów osób. 44 700 istnień ludzkich może zostać uratowanych dzięki kontynuowanym szczepieniom.
Model przewiduje też 1 199 000 skumulowanych zgonów na dzień 1 września 2021 roku.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych