W przebudowanej aptece wydzielono Pracownię Żywienia Pozajelitowego

FARMAKOTERAPIA

Autor: Szpital w Gorzowie   07-06-2021, 19:03

W przebudowanej aptece wydzielono Pracownię Żywienia Pozajelitowego Pracownia Żywienia Pozajelitowego jest wyposażona w dwie komory do przygotowywania żywienia w indywidualnych dawkach dla pacjentów (fot. LJ)

7 czerwca w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. rozpoczęła działalność – pierwsza w województwie lubuskim - Pracownia Żywienia Pozajelitowego.

Przygotowywane są w niej leki i mieszkanki dla pacjentów, których z powodu niewydolności przewodu pokarmowego trzeba odżywiać dożylnie. Pierwsze dawki trafiły do pacjentów Oddziału Noworodkowego z Pododdziałem Intensywnej Opieki nad Noworodkiem.

 - Naszymi pacjentami będą głównie noworodki, które na świat przychodzą z masa urodzeniową ok. 500-600 gramów i z powodu braku odruchu ssania trzeba je odżywiać dożylnie - mówi Karolina Gaweł, kierownik apteki w gorzowskim szpitalu.

- Uruchomienie pracowni pozwoli nam na przygotowywanie - w warunkach sterylnych -  nie tylko mieszanek żywieniowych dla najmniejszych pacjentów, ale także uzupełniać witaminami i mikroelementami posiłki dla dorosłych, których żywienie przez przewód pokarmowy jest całkowicie niemożliwe lub niewystarczające - dodaje.

Pracownia Żywienia Pozajelitowego jest wyposażona w dwie komory do przygotowywania żywienia w indywidualnych dawkach dla pacjentów. Wszystko z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych.

Przetarg na przebudowę pomieszczeń apteki i wydzielenie w niej Pracowni Żywienia Pozajelitowego rozstrzygnięto pod koniec maja minionego roku. Koszt utworzenia pracowni to ponad 700 tysięcy złotych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH