Waldemar Kraska o szczepionkach: nie można sobie wybrać, nie można mieszać

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   22-04-2021, 12:02

Waldemar Kraska o szczepionkach: nie można sobie wybrać, nie można mieszać Wiceminister zdrowia jest przeciwny mieszaniu dawek szczepionki Fot. ShutterStock Data dodania: 21 grudnia 2022

Firmy nie rekomendują, aby łączyć między sobą preparaty dwóch różnych firm - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Na tym etapie szczepień nie przewidujemy, aby pacjent sam mógł wybrać, którym z preparatów zostanie zaszczepiony przeciw COVID-19 - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia pytany był w czwartek, 22 kwietnia, w TVP Info czy senior może wybrać, jakim preparatem będzie zaszczepiony przeciw COVID-19.

Nie można sobie wybrać preparatu
- W tej chwili na tym etapie nie przewidujemy, aby pacjent wybierał sobie daną szczepionkę - odpowiedział Kraska.

Przypomniał, że obecnie dla osób powyżej 70. roku życia są przeznaczone dwa produkty: szczepionki firmy Pfizer i Moderna, dla pozostałych grup wiekowych cztery preparaty: AstraZeneca, Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson.

Wskazał, że pacjent otrzymuje taką szczepionkę, jaka w danym momencie jest w punkcie szczepień.

Kraska: nie rekomendujemy mieszania szczepionek
- Wszystkie te preparaty, które są dostępne na naszym rynku, są bezpieczne i skuteczne, są dopuszczone przez Europejską Agencję Leków. Każdy preparat powoduje to, że nie będziemy przechodzili, nawet jeśli ulegniemy zakażeniu, choroby w sposób ciężki - podkreślił wiceminister.

Odniósł się też do pytania o to, czy możliwe jest otrzymanie pierwszej dawki szczepionki jednym preparatem, a drugiej innym. Zaznaczył, że sprawa ta była bardzo szczegółowo analizowana.

- Z tego, co widzimy, firmy nie rekomendują, aby łączyć między sobą preparaty dwóch różnych firm, także Światowa Organizacja Zdrowia takie sposobu podania i takiego cyklu szczepień - powiedział Kraska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH