Walijski sposób na niechciane ciąże

FARMAKOTERAPIA

Autor: wp.pl/rynekaptek.pl   13-04-2011, 10:46

Walijski sposób na niechciane ciąże Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od niespełna dwóch tygodni walijskie apteki wydają bezpłatnie kobietom pigułki wczesnoporonne. Niedługo obejmie to również dziewczyny do lat 16.

Walijskie ministerstwo zdrowia chce w ten sposób zmniejszyć liczbę niechcianych ciąż wśród nastolatek. Dziewczynki, które jeszcze nie ukończyły 16 roku życia będą mogły wejść do jednej z 700 walijskich aptek i poprosić o tabletkę "dzień po".

Jeśli farmaceuta uzna, że dziecko naprawdę potrzebuje pigułki, wyda ją bez recepty i za darmo. Warunek: nastolatka musi w ogóle rozumieć o czym mówi – informuje portal wp.pl

Według minister zdrowia Edwiny Hart, liczą się pierwsze 72 godziny. Jej zdaniem, szkoda czasu na wizyty u lekarza rodzinnego czy ginekologa – taka pigułka powinna być dostępna od razu.

Przeciwnicy takiego rozwiązania biją na alarm. Ich zdaniem to najgorszy z możliwych sposobów zwalczania niechcianych ciąż wśród walijskich nastolatek. Jedynym sposobem jest prewencja, czyli edukacja młodych ludzi w dziedzinie konsekwencji, jakie niesie ze sobą uprawianie seksu bez zabezpieczeń oraz odpowiedzialności za własną seksualność.

Zarzucają ministerstwu zdrowia promowanie rozwiązłości, podważanie idei zdrowia publicznego i przestrzegają, że tabletki wczesnoporonne mogą mieć bardzo negatywny wpływ na wrażliwe kobiety.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH