Walka z rakiem - jak go unicestwić odpowiednią dietą

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   11-02-2011, 07:34

Walka z rakiem - jak go unicestwić odpowiednią dietą

11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego. Kilka dni wcześniej obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Natomiast 15 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem u Dzieci.

Prof. Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant ds. hematologii, odpowiadając podczas konferencji poświęconej szpiczakowi mnogiemu na pytanie, kto na to schorzenie choruje, odrzekł, że są to choroby, które spadają na człowieka według „konika szachowego”: na kogo padnie, na tego bęc.

- Nie ma istotnych działań, które człowiek może przedsięwziąć, by się przed tymi chorobami ustrzec, nie ma też istotnych działań które można przedsięwziąć, by je mieć. To trochę inna sytuacja niż w
przypadku raka płuca, którego większość osób na niego chorujących sama sobie „wypala”. W innych nowotworach na ogół nie mamy wpływu na zachorowanie.

Jak na wojnie
W obliczu ataku raka na wojnę wyrusza całe ciało. Komórki raka zachowują się jak uzbrojeni bandyci, stale łamiący prawo. Nie powstrzymują ich żadne ograniczenia, jakie szanuje zdrowy organizm. Ignorują sygnały z otaczającej je tkanki, by przestały się mnożyć. Zatruwają otoczenie wydzielanymi substancjami. Niczym maszerująca armia szukająca zaopatrzenia, nowotwór rekwiruje najbliższe naczynia krwionośne. Zmusza je do rozwoju i dostarczania tlenu oraz pożywienia, koniecznego do wzrostu nowotworu, który wkrótce zamienia się w guz.

W ten obrazowy sposób potraktował raka dr David Servan-Schreiber, neuropsychiatra, który zajmuje się terapią osób cierpiących na nowotwory. Sam doświadczył zachorowania na raka mózgu. Jest jednocześnie autorem koncepcji walki z rakiem opartej na stymulacji mechanizmów obronnych organizmu za pomocą odpowiednio dobranych diet i stylu życia.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH