
Nowy wariant wirusa, nazwany odmianą delta, jest bardziej zakaźny niż wariant odpowiedzialny za zimowo/wiosenny wzrost zakażeń w Polsce - ocenia dr hab. Dorota Zarębska – Michaluk.
- To w praktyce oznacza, że przy obecnej łącznej liczbie osób zaszczepionych i takich, które przechorowały COVID-19, nadal wiele osób może ulec zakażeniu – dodaje ekspert, zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Zdaniem profesor, zagrożenie związane z nowym wariantem można zminimalizować poprzez intensyfikację szczepień.
- Cały czas jesteśmy parę kroków z tyłu. Wirus, wytwarzając nowe bardziej zakaźne warianty wyprzedza nasze działania profilaktyczne – uważa Dorota Zarębska- Michaluk i podaje, że najnowsze wyniki badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii dokumentują 96% skuteczność podwójnej dawki szczepionki Pfizer i 92% AstraZeneca, w zakresie zapobiegania hospitalizacji spowodowanej zakażeniem wariantem delta SARS-CoV-2.
Analiza dotyczyła tych dwóch preparatów, bo one są dostępne w Wielkiej Brytanii.
Profesor zwraca uwagę, że ważne dla minimalizacji zagrożenia jest też ciągłe przestrzeganie ogólnych zasad profilaktyki chorób szerzących się drogą kropelkową, chociażby zasłanianie ust i nosa podczas kichania.
Pytana o swobodę w wakacje, specjalistka radzi by luz nie był pozbawiony zdrowego rozsądku, bo oprócz COVID-19 jest szereg innych zagrożeń. Osoby zaszczepione mogą, jej zdaniem czuć się bezpieczniej, bo są chronione przed ciężkim przebiegiem choroby, wymagającym leczenia szpitalnego.
Jak wczoraj informowaliśmy, nowa analiza przeprowadzona przez Public Health England pokazuje po raz pierwszy, że dwie dawki szczepionki przeciwko covid-19 są wysoce skuteczne w zapobieganiu hospitalizacji z powodu wariantu Delta (B.1.617.2).
W podziale na dwie analizowane szczepionki, wygląda to następująco:
- szczepionka Pfizer-BioNTech jest w 96% skuteczna w zapobieganiu hospitalizacji po 2 dawkach
- skuteczność szczepionki Oxford-AstraZeneca w zapobieganiu hospitalizacji po 2 dawkach wynosi 92 procent.
Trwają dalsze prace nad ustaleniem poziomu ochrony przed śmiertelnością z powodu wariantu Delta. Jednak, podobnie jak w przypadku innych wariantów, oczekuje się, że będzie wysokie.
Analiza objęła 14 019 przypadków covid-19 w wariancie Delta – 166 pacjentów było hospitalizowanych – w okresie od 12 kwietnia do 4 czerwca br.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych