Wariant Delta rozgościł się w Wielkiej Brytanii. Rozniesie się po Europie?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   23-06-2021, 18:02

Wariant Delta rozgościł się w Wielkiej Brytanii. Rozniesie się po Europie? Przed wariantem Delta najbardziej bezpieczne są osoby zaszczepione dwoma dawki szczepionki przeciwko COVID-19 lub preparatem jednodawkowym (firmy Johnson&Johnson) Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Wariant Delta stopniowo przenosi się na poszczególne regiony Europy. W Niemczech przypada na niego 6 proc. nowych infekcji koronawirusem, w Belgii - 4 proc., a w Hiszpanii od 5 do 7 procent.

Pandemia nie odpuszcza. Rozprzestrzeniający się wariant Delta koronawirusa może zdestabilizować wakacje w Europie. Wszyscy patrzą na to, co dzieje się w Wielkiej Brytanii. Na wariant ten przypada tam już 99 proc. zakażeń – ostrzega „Politico”.

Na wariant Delta przypada w UK 99 proc. nowych zakażeń

Wariant Delta wykryto po raz pierwszy w Indiach. Wraz z przyjazdem turystów z tego kraju w kwietniu zaczął się on rozprzestrzeniać w Wielkiej Brytanii. W ciągu zaledwie 4 tygodni zakażenie koronawirusem wykryto u 425 przyjezdnych z tego kraju, czyli 6 procent z nich. W tym czasie 63 proc. Brytyjczyków otrzymało jedną dawkę szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, a 23 proc. - dwie dawki.

Obecnie na wariant Delta przypada w Wielkiej Brytanii aż 99 proc. nowych zakażeń koronawirusem. Liczba nowych wykrytych w ciągu doby infekcji wzrosła w minionym tygodniu do ponad 11 tysięcy. Stało się tak, choć szczepienia nadal były intensywnie realizowane. Dwoma dawkami zaszczepionych jest 60 proc. brytyjskiej populacji, a jedną dawką - 80 procent.

Wszyscy zastanawiają się czy podobnie będzie w innych krajach Unii Europejskiej? Wariant Delta stopniowo przenosi się na poszczególne regiony naszego kontynentu. W Niemczech przypada na niego 6 proc. nowych infekcji koronawirusem, w Belgii - 4 proc., a w Hiszpanii od 5 do 7 procent.

Wariant Delta jest bardziej zaraźliwy

- Nasza uwaga skupiona jest na tym co się dzieje w Wielkiej Brytanii - powiedział belgijski wirusolog Steven Van Gucht. Chodzi nie tylko o rozprzestrzenianie się wariantu Delta, który jest bardziej zaraźliwy, ale też o to, czy mimo szczepień więcej będzie hospitalizacji z powodu choroby COVID-19. A jeśli tak, to w jakim stopniu?

Dobra wiadomość jest taka, że stosowane od wielu miesięcy szczepionki dość skutecznie chronią przed poważnymi zachorowaniami. Przekonują o tym najnowsze badania. Z obserwacji w Szkocji wynika, że stosowane tam szczepionki osoby zaszczepione dwoma dawkami chronią w 70 proc. przed hospitalizacją. Jeszcze bardziej optymistyczne są dane z Anglii, które sugerują, że dwie dawki preparatu Pfizera/BioNTech dają aż 96 proc. ochronę, a AstraZeneki - 92 procent.

Wszystko zależy od tego, jakie będzie tempo szczepień w najbliższych tygodniach, zanim na dobre rozprzestrzeni się wariant Delta, który dotarł także do Polski. Najbardziej bezpieczne są osoby zaszczepione dwoma dawki szczepionki przeciwko COVID-19 lub preparatem jednodawkowym (firmy Johnson&Johnson).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH