Warszawa: badania w kierunku wykrycia HIV

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   30-11-2010, 10:14

Warszawa: badania w kierunku wykrycia HIV

30 listopada obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Dlatego od 1 grudnia rusza kampania społeczna „Projekt Test”, w której warszawiacy zachęcającą warszawiaków do badania się w kierunku HIV pokazując, że jest to coś zupełnie naturalnego.

Kampania ma też pomóc w przełamywaniu pokutującego wciąż stereotypu, że problem HIV/AIDS nie dotyczy „normalnych ludzi”.

Od 1985 r., który uważany jest za początek epidemii HIV/AIDS do 30 kwietnia br. w Polsce odnotowano 12 893 zakażonych, w tym co najmniej 5 637 w związku z używaniem narkotyków. 2 353 osób zachorowało na AIDS, a 1 023 chorych zmarło.

Miałam już dosyć ponurych plakatów, smutnych ludzi i negatywnych przekazów, które w Polsce zawsze towarzyszą akcjom związanym z HIV/AIDS. Wymyśliłam sobie, że tym razem do badań powinni zachęcać zwykli, zadowoleni z życia ludzie, którzy pokażą, że testowanie się jest czymś zupełnie normalnym, dbaniem o siebie i swoich bliskich i takich warszawiaków postanowiłam sfotografować tłumaczy pomysłodawczyni kampanii Agata Kwiatkowska ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.

Przewodnicząca SKA Grażyna Konieczny podkreśla, że „Projekt Test” jest pierwszą w Polsce kampanią dotycząca testowania w kierunku HIV.

Nadal w Polsce zbyt mało osób się testuje, nadal zbyt wiele osób dowiaduje się o swoim zarażeniu bardzo późno, już na etapie zakażenia objawowego. Tym bardziej kampania zachęcająca do testowania, w dodatku tak pięknie pomyślana, mnie cieszy – powiedziała.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH