Warszawa: będą edukować nad Wisłą ws. AIDS

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-06-2017, 14:38

Warszawa: będą edukować nad Wisłą ws. AIDS Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Profilaktyka bez lania wody" to trzecia odsłona akcji edukacyjnej na temat AIDS, która od początku czerwca jest prowadzona na terenie niektórych pubów i lokali przy bulwarach wiślanych. Celem jest edukacja dot. zdrowia seksualnego i zasad bezpiecznej zabawy.

Akcja jest organizowana przez Stowarzyszenie Program Stacja i Społeczny Komitet ds. AIDS. Na specjalnych stoiskach zainteresowani mogą się zaopatrzyć m.in. w broszury informacyjne na temat zdrowia seksualnego, substancji psychoaktywnych czy testy na obecność tzw. "pigułki gwałtu" (wykrywające obecność ketaminy i GHB w napojach).

Jak podkreślił w rozmowie rzecznik prasowy Komitetu Maciej Nazarewicz, istotnym elementem akcji jest rozmowa z edukatorem. - Celem akcji jest uświadamianie młodym ludziom ryzyka i niebezpieczeństw, jakie się wiążą z ich stylem życia. Od edukatorów można się dowiedzieć np. jak dochodzi do zakażenia HIV, jakie zachowania są bezpieczne, a jakie ryzykowne, lub czym jest pigułka gwałtu - wymienił.

- To jest działanie, które bazuje na dobrowolności i zasadzie rozmowy partnerskiej. Osoba, która ma jakąś wiedzę rozmawia z osobą, która może chce się czegoś dowiedzieć. Tutaj nie ma tonu pouczania czy moralizowania - zaznaczył Nazarewicz.

Podkreślił, że zainteresowanie akcją od początku jej trwania jest "ogromne". 

Dla ułatwienia rozmowy edukatorzy przygotowali gry i quizy, w prosty sposób wyjaśniające np. które zachowania są bezpieczniejsze, a które ryzykowne pod kątem zakażenia wirusem HIV.

Dyżury edukacyjne odbywają się w piątki i soboty po godzinie 20 i potrwają do 30 września.

Akcja jest prowadzona w ramach projektu "Licencjat z profilaktyki, czyli trzyletni projekt profilaktyki HIV i STI wśród studentów/ek", współfinansowanego przez m.st. Warszawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH