Warszawa: skierują lek bezpośrednio do guza

FARMAKOTERAPIA

Autor: tvnwarszawa.tvn24.pl/rynekaptek.pl   25-09-2017, 09:12

Warszawa: skierują lek bezpośrednio do guza Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie odbędzie się w poniedziałek (25 września) nowatorska operacja, podczas której pacjentce z glejakiem zostanie podany lek zawierający nanocząsteczki. Mają one trafić bezpośrednio do nowotworu.

Jak informuje portal TVN Warszawa, tego typu operacja w Europie zostanie przeprowadzona po raz pierwszy. Podobne próby podejmowano już w Stanach Zjednoczonych.

- Rozpoczyna się nowa era w leczeniu niektórych chorób układu nerwowego, gdzie substancja lecznicza, lekarstwo, jest podawane w sposób całkowicie kontrolowany, bezpośrednio w miejsce, tam gdzie jest choroba - mówił na antenie TVN24 neurochirurg prof. Mirosław Ząbek.

Jak wyjaśnił, operacja polega na tym, że podanie leku do guza odbędzie w rezonansie magnetycznym. - Przez cały czas widzimy, w jaki sposób guz został pokryty substancją leczniczą – powiedział prof. Ząbek.

Zdaniem lekarzy, to nowy etap w medycynie, który - dzięki wykorzystaniu terapii genowej - pozwoli w przyszłości pomagać chorym na Alzheimera czy Parkinsona.

Więcej: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH