Warszawa: zajmą sie wpływem genów na występownie nowotworów

FARMAKOTERAPIA

Autor: JJ/rynekaptek.pl   01-02-2011, 15:38

W środę (2 lutego) Warszawski Uniwersytet Medyczny otworzy Pracownię Medycyny Genomowej.

W tej nowoczesnej jednostce badawczej, naukowcy zajmować się będą m.in. wpływem uwarunkowań genetycznych na występowanie nowotworów oraz indywidualizacją terapii w oparciu o analizy genomowe.

Szczególnym zainteresowaniem badaczy cieszy się nowa klasa genów regulatorowych - mikroRNA. W pracowni prowadzone są badania kliniczne oceniające możliwe wykorzystanie ekspresji tych genów we wczesnej diagnostyce raka tarczycy i wątroby.

W ramach badań podstawowych prowadzonych jest szereg eksperymentów ukierunkowanych na określenie wpływu wariacji sekwencji mikroRNA na rozwój nowotworów człowieka. Poszukiwane są nowe geny tej klasy i określana jest ich funkcja.

Pracownia powstała dzięki grantowi z programu Focus Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W jednostce realizowane są 2 granty (sprzętowy i badawczy ) z FNP oraz 3 granty badawcze z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pracownicy złożyli aplikacje na dwa kolejne granty.

Naukowcy ściśle współpracują z amerykańskim Ohio State University z Columbus realizując wspólne projekty badawcze i prowadząc eksperymenty.

Kierownik pracowni dr Krystian Jażdżewski jest równocześnie zatrudniony na stanowisku Research Assistant Professor w College of Medicine tej uczelni. W ciągu ostatniego roku pracownicy opublikowali dwie prace w prestiżowych międzynarodowych czasopismach medycznych: Cell Cycle i Journal of Clinical Endocrinology & Metabolizm.

Nowa pracownia wchodzi w skład Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej z Oddziałem Klinicznym Medycyny Rodzinnej, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych, kierowanej przez prof. Kazimierza A. Wardyna oraz Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, którą kieruje prof. Marek Krawczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH