Warsztaty endoskopowe dla gastroenterologów

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   04-05-2011, 13:19

Firma Sandoz oraz Klinika Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku organizują warsztaty praktyczne z zastosowania endoskopu w diagnostyce chorób układu pokarmowego.

Warsztaty odbywają się m.in. w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. W każdym z miast przeszkolonych zostanie 30-40 lekarzy.

Podobne szkolenia prowadzi Olympus. Oprócz białostockiej Kliniki, tego rodzaju szkolenia organizowane są tylko w szpitalu uniwersyteckim Policlinico Gemelli w Rzymie oraz Szpitalu Uniwersyteckim w Erlangen (Niemcy).

Choroby układu pokarmowego to jeden z większych problemów współczesnej medycyny. Wszystkie choroby są wypadkową predyspozycji genetycznych I działania czynników środowiskowych.

Obecnie coraz rzadziej mamy do czynienia z owrzodzeniami żołądka lub dwunastnicy w następstwie zakażenia Helicobacter pylori, a coraz częściej owrzodzenia te powstają w wyniku uszkadzającego działania leków - aspiryny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. naproksenu lubdiklofenaku).  

Spośród chorób gastroenterologicznych, coraz więcej pacjentów uskarża się na objawy choroby refleksowej przełyku oraz czynnościowe choroby przewody pokarmowego - dyspepsję i zespół jelita nadwrażliwego. Dużym problemem pozostaje nadal wysoka zachorowalność na raka żołądka lub raka jelita grubego i odbytnicy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH