Warto dbać o zęby za młodu, bo na starość ubytki upośledzają intelektualnie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   09-07-2021, 18:03

Warto dbać o zęby za młodu, bo na starość ubytki upośledzają intelektualnie Każdy dodatkowy utracony ząb oznacza wzrost ryzyka ubytków zdolności poznawczych o 1,4 proc. i rozwoju demencji o 1,1 procenta Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Korelacja między liczbą brakujących zębów i ryzykiem spadku funkcji kognitywnych znacząco wzmacnia dowody na powiązania między utratą zębów a upośledzeniem możliwości intelektualnych.

Z każdym kolejny utraconym zębem wzrasta ryzyko kłopotów z pamięcią i zdolnościami poznawczymi na starość - twierdzą naukowcy z NYU Rory Meyers College of Nursing na łamach „The Journal of Post-Acute and Long-Term Care Medicine”. Chronią jednak przed nimi dentystyczne protezy.

USA: ok. 1/6 osób od 65. roku życia utraciła już wszystkie zęby

Badacze doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu analizy dostępnych prac naukowych, które objęły w sumie kilkadziesiąt tys. osób.

- Biorąc pod uwagę przytłaczającą roczną liczbę nowych przypadków choroby Alzheimera i demencji oraz możliwości poprawy zdrowia w ciągu całego życia, ważne jest, aby spróbować lepiej zrozumieć powiązania między stanem jamy ustnej a ubytkami poznawczymi - mówi prof. Bei Wu, autorka publikacji.

Naukowcy przytaczają dane, według których nawet w USA ok. 1/6 osób od 65. roku życia utraciła już wszystkie zęby.

Specjaliści podają kilka możliwych przyczyn zauważonej korelacji. Wymieniają problemy z gryzieniem pokarmu, co może prowadzić do niedożywienia i związanych z nim zmian w mózgu.

Rosnąca liczba prac naukowych wskazuje też na znaczenie stanów zapalnych dziąseł.

Utrata zębów upośledza intelektualnie

Co więcej, utrata zębów może odzwierciedlać trwające całe życie kłopoty społeczno-ekonomiczne, które nie są bez znaczenia, jeśli chodzi o zdolności poznawcze.

Jednak w najnowszej analizie związek między ubytkami w uzębieniu i ryzykiem demencji utrzymywał się nawet po uwzględnieniu różnego typu czynników. Okazało się przy tym, że im więcej zębów brakuje, tym zagrożenie demencją jest wyższe.

Każdy dodatkowy utracony ząb oznacza wzrost ryzyka ubytków zdolności poznawczych o 1,4 proc. i rozwoju demencji o 1,1 procenta.

- Ta zależna od dawki korelacja między liczbą brakujących zębów i ryzykiem spadku funkcji kognitywnych znacząco wzmacnia dowody na powiązania między utratą zębów a upośledzeniem możliwości intelektualnych. Dostarcza przy tym dowodów na to, że utrata zębów może pomóc w przewidywaniu spadku zdolności poznawczych - podkreśla Xiang Qi, współautor badania.

Korzystanie z protez to dobre rozwiązanie

- Nasze wyniki podkreślają wagę utrzymania dobrego zdrowia jamy ustnej i jego znaczenie dla zachowania możliwości intelektualnych - dodaje.

Dobra wiadomość jest taka, że według badania, że u osób, które utraciły zęby, ale korzystają z protez, dodatkowe zagrożenie problemami z intelektem niemal zanika.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH