Wartość dodana szczepionki przeciwko HPV. Jaka?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   02-10-2017, 14:09

Wartość dodana szczepionki przeciwko HPV. Jaka? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) może poprawiać płodność niektórych kobiet - wynika z badania przeprowadzonego na Boston University School of Public Health (USA).

Choć udowodniono, że zakażenie HPV obniża płodność u obu płci - pogarsza jakość nasienia oraz zmniejsza szanse na zajście w ciążę - a także może powodować raka szyjki macicy u kobiet, w niektórych środowiskach nadal poddaje się w wątpliwość zasadność stosowania szczepionki przeciwko temu wirusowi oraz mówi o jej negatywnym wpływie na płodność.

- Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego została opracowana w celu zapobiegania infekcjom niektórymi szczepami HPV, które powodują raka szyjki macicy. Obecnie podaje się ją ok. 40 proc. amerykańskich nastolatków. Jednak mimo tego ciągle pojawiają się zarzuty, że szczepionka szkodzi młodym ludziom, w tym obniża ich płodność - opowiadają autorzy badania.

Zespół pod kierunkiem Kathryn Mclnerney postanowił obalić ten mit. Naukowcy wykorzystali dane pochodzące z programu Pregnancy Study Online (PRESTO), obejmującego 3483 kobiety i 1022 mężczyzn w wieku od 21 do 45 lat, którzy aktywnie starali się o poczęcie dziecka. Uczestników obserwowano przez 12 kolejnych miesięcy lub do czasu zajścia w ciążę. Przeciwko HPV zaszczepionych zostało 33,9 proc. kobiet i 5,2 proc. mężczyzn biorących udział w eksperymencie.

Okazało się nie istnieje żaden statystycznie istotny związek pomiędzy szczepieniem przeciwko HPV a szansą na poczęcie dziecka, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Jedynym wyjątkiem były kobiety z historią chorób przenoszonych drogą płciową (STI). "Wiadomo, że występowanie tego typu chorób obniża płodność, tymczasem my zauważyliśmy, że panie, które chorowały wcześniej na STI, ale zostały zaszczepione przeciwko HPV, mają płodność na podobnym poziomie, co kobiety zdrowe i takie same, jak one, szanse na zajście w ciążę" - mówi Kathryn Mclnerney.

- Nasze badanie nie wykazało żadnych negatywnych skutków szczepionki przeciwko HPV na płodność. Wręcz przeciwnie: udowodniło, że szczepionka ta może chronić płodność pacjentek z chorobami przenoszonymi drogą płciową - podkreśla Mclnerney. - Powinno to uspokoić wszystkich tych, którzy obawiają się szczepić swoje nastoletnie dzieci ze względu na rzekomy negatywny wpływ szczepionki na płodność.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH