Wcześniejsza menopauza związana z mniejszym ryzykiem demencji

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   18-09-2020, 15:23

Wcześniejsza menopauza związana z mniejszym ryzykiem demencji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kobiety, u których płodność trwała dłużej, mogą być w większym stopniu narażone na demencję niż kobiety, u których menopauza rozpoczęła się wcześniej – wynika z badań przeprowadzonych w Szwecji i opublikowanych w piśmie „Alzheimer's & Dementia”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu analizowali dane zgromadzone w ciągu 44 lat. Dotyczyły one 1364 kobiet (DOI: 10.1002/alz.12118).

W grupie kobiet, które były płodne przez 32,6 lat lub krócej wystąpiło 16 proc. przypadków demencji. W grupie kobiet o dłuższym okresie płodności (powyżej 38 lat) było to 24 proc. Zależność ta była najsilniejsza w przypadku kobiet, u których demencję zdiagnozowano po 85. roku życia.

Naukowcy ustalili, że ryzyko demencji wzrastało z każdym dodatkowym rokiem płodności niezależnie od takich czynników jak wskaźnik masy ciała, wykształcenie, aktywność fizyczna, palenie papierosów czy choroby układu sercowo-naczyniowego.

Nie zaobserwowano z kolei zależności pomiędzy demencją a wiekiem, w którym wystąpiła pierwsza miesiączka, liczbą ciąż, okresem karmienia piersią, przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych czy hormonalnej terapii zastępczej.

- Te wyniki wskazują na wpływ estrogenu na ryzyko demencji. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, odsetek osób dotkniętych tą chorobą będzie wzrastał. Aby być w stanie temu przeciwdziałać, musimy skutecznie identyfikować grupy podwyższonego ryzyka - komentują autorzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH