We Francji oczekują pierwszej dostawy szczepionek Moderny

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   04-01-2021, 14:34

We Francji oczekują pierwszej dostawy szczepionek Moderny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W tym tygodniu do Francji powinna dotrzeć pierwsza dostawa szczepionek przeciw Covid-19 firmy Moderna - powiedział 4 stycznia szef francuskich władz sanitarnych. Eksperci apelują o przyspieszenie szczepień i oceniają, że jest za wcześnie na znoszenie restrykcji.

- Myślę, że w tym tygodniu powinny przybyć szczepionki Moderny - poinformował w stacji BFM TV szef francuskich władz sanitarnych (HAS) Dominique Le Guludec. Dodał, że władze chciałyby uzyskać więcej informacji o szczepionce przygotowanej przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki, która została już dopuszczona do użytku m.in. w Wielkiej Brytanii.

Francja musi przyspieszyć kampanię szczepień - powiedział z kolei w radiu France Info epidemiolog i doradca rządowy Arnaud Fontanet. Dodał, że wskaźnik zakażeń jest wciąż za wysoki, by władze mogły poluzować obostrzenia.

We Francji, w której silne są ruchy antyszczepionkowe, przeciw Covid-19 zaszczepiono do tej pory tylko kilkaset osób, tymczasem w Niemczech liczba ta sięga kilkudziesięciu tysięcy, a w Wielkiej Brytanii ponad miliona - przypomina agencja Reutera.

Od końca grudnia w całej Unii Europejskiej prowadzone są szczepienia preparatem Pfizera/BioNTechu; najprawdopodobniej 6 stycznia do użytku na terenie UE zostanie dopuszczona szczepionka amerykańskiej firmy Moderna, której używa się już w USA i Kanadzie - pisze Reuters.

Od początku pandemii we Francji potwierdzono ponad 2,66 mln infekcji koronawirusem i 65 037 zgonów w związku z Covid-19. Pod względem liczby wszystkich stwierdzonych infekcji Francja jest piątym najbardziej dotkniętym pandemią krajem świata, pod względem liczby zgonów - siódmym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH