Węgry zatwierdziły szczepionkę polskiej firmy do stosowania poza wskazaniami

FARMAKOTERAPIA

Autor: Biomed Lublin   08-04-2021, 16:03

Węgry zatwierdziły szczepionkę polskiej firmy do stosowania poza wskazaniami Szczepionki BCG 10 będą stosowane poza zarejestrowanymi wskazaniami w mononukleozie Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Węgierski Narodowy Instytut Farmacji i Żywienia (OGYÉI) zatwierdził terapię off-label z użyciem szczepionki BCG 10 we wzmacnianiu odporności po infekcji wirusowej Epstein-Barr (mononukleozy).

W ocenie węgierskich ekspertów szczep wykorzystany w szczepionce przeciwgruźliczej BCG 10 jest silnie immunogenny i daje lepsze rezultaty w leczeniu niż inne szczepionki BCG.

Trwają badania korelacji covid-19 a szczepionek p/ gruźlicy
Leki wytwarzane ze szczepów BCG mają duży potencjał do leczenia innych jednostek chorobowych.

- Na początku pandemii SARS-CoV-2 zwrócono uwagę na pozytywną korelację między szczepieniami szczepionkami BCG przeciw gruźlicy a zmniejszoną zachorowalnością na COVID-19. Trwa wiele badań w tym zakresie, a ich wyniki mają zostać ogłoszone niebawem - przypomniał Piotr Fic, p.o. prezes Biomed Lublin S.A.

Ponadto w ośrodkach naukowych na całym świecie prowadzonych jest coraz więcej badań nad lekami opartymi na BCG, które wydają się być skuteczne w leczeniu cukrzycy typu I, czerniaka złośliwego, ostrej i przewlekłej białaczki, stwardnienia rozsianego i choroby Alzheimera.

Istnieje wiele przesłanek, które są badane, aby sprawdzić, czy produkty na bazie BCG mogą przynieść pozytywne rezultaty w leczeniu tych chorób.

Biomed-Lublin stawia na produkty BCG
Obecnie strategicznym priorytetem jest uwolnienie pełnego potencjału lubelskiej spółki w obszarze produktów BCG.

- Rozwój produktów BCG, zarówno szczepionki przeciwgruźliczej BCG 10 jak i Onko BCG jest dziś fundamentem rozwoju spółki. Przypomnę, że w ubiegłym roku Biomed Lublin pozyskał dotację na realizację inwestycji Centrum Badawczo – Rozwojowego, w którym będą rozwijane wspominane produkty - wyjaśnia Piotr Fic.

Aktualna linia produkcyjna BCG wykorzystywana jest do naprzemiennej produkcji Onko BCG oraz Szczepionki przeciwgruźliczej BCG 10, a Biomed jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych producentów tych produktów leczniczych na świecie.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH