WHO: dostęp do terapii antyretrowirusowej wciąż ograniczony

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-10-2010, 12:57

Choć w 2009 r. rekordowa liczba mieszkańców krajów rozwijających się rozpoczęła terapię antyretrowirusową, zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mało prawdopodobne jest, aby cele wyznaczone na 2010 rok zostały zrealizowane - informuje Reuters.

W 2009 r. terapii antyretrowirusowej w walce z HIV poddało się 5,25 mln osób na całym świecie, z czego trzy czwarte stanowili mieszkańcy Afryki – wynika z raportu sporządzonego przez UNICEF, UNAIDS i WHO.

Miliony ludzi żyją dzięki inwestycjom w leczenie i zapobieganie HIV, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku lat. Pozytywne zmiany obejmują redukcję liczby nowych infekcji, zmniejszenie śmiertelności i zapewnienie komfortu zdrowotnego osobom zarażonym HIV - zauważają autorzy raportu.

8 krajów zdołało w 2009 r. zrealizować cel wyznaczony przez WHO, czyli zapewnić leczenie przynajmniej 80 proc. osób, które go potrzebowały. Kraje te to: Botswana, Kambodża, Chorwacja, Kuba, Gujana Oman, Rumunia i Rwanda.

Raport informuje jednak, że w 2010 r. nie zostaną osiągnięte globalne cele związane z prewencją, leczeniem i wsparciem dla nosicieli HIV. Obecnie dostęp do terapii antyretrowirusowej ma jedynie jedna trzecia osób, a zaledwie niecałe 40 proc. zarażonych wie o obecności wirusa.

– Kryzys finansowy spowodował, że niektóre kraje zmniejszyły swoje wkłady w programy zapobiegania i leczenia HIV. Jasne jest, że bez ciągłej i zwiększanej pomocy finansowej oraz programowej, istnieje duże ryzyko, że osiągnięcia ostatnich lat zostaną zniweczone – podkreślają autorzy raportu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH