
Eksperci WHO ostrzegają przed leczeniem homeopatycznym osób z ciężkimi chorobami zakaźnymi, takimi jak malaria, gruźlica czy infekcja wirusem HIV.
Ostrzeżenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – to odpowiedź na apele młodych naukowców, którzy obawiają się, że promowanie homeopatii w krajach biednych i rozwijających się może zagrozić życiu wielu pacjentów.
W czerwcu młodzi lekarze i naukowcy z Wielkiej Brytanii i Afryki zrzeszeni w grupie Voice of Young Science Network napisali list do przedstawicieli WHO z prośbą o przedstawienie oficjalnego stanowiska organizacji w tej sprawie.
W liście wezwali WHO do potępienia promocji w terapii gruźlicy, biegunek dziecięcych, grypy, malarii i zakażeń HIV homeopatii, która nie chroni ludzi przed tymi chorobami i nie leczy z nich, a jej stosowanie zamiast skutecznych metod kosztuje ludzkie życie.
Dr Mario Raviglione - dyrektor działu WHO STOP gruźlicy podkreśla, że homeopatia nie odgrywa żadnej roli w leczeniu tej choroby. Przypomina też, że oparte na dowodach naukowych wytyczne WHO na temat leczenia gruźlicy, jak również międzynarodowe standardy nie zalecają stosowania homeopatii.
Dr Nick Beeching, specjalista chorób zakaźnych w Royal Liverpool University Hospital mówi z kolei, że infekcje takie jak malaria, HIV czy gruźlica charakteryzują się wysokim odsetkiem śmiertelności, ale w większości wypadków można kontrolować ich przebieg bądź leczyć je różnymi sprawdzonymi lekami, których skuteczność jest poparta bogatym doświadczeniem oraz danymi z badań klinicznych.
Zdaniem Beechinga, że nie ma obiektywnych dowodów na to, że homeopatia ma jakikolwiek wpływ na te schorzenia, a promowanie jej, w miejsce sprawdzonych metod w leczeniu jakiejkolwiek choroby zagrażającej życiu, jest nieodpowiedzialne ze strony pracowników służby zdrowia.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych