WHO: zbyt wysoki poziom cholesterolu leczony niedostatecznie

FARMAKOTERAPIA

Autor: BBC/rynekaptek.pl   01-02-2011, 15:02

Znaczna większość osób ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu nie otrzymuje właściwego leczenia - podje WHO, powołując się na wyniki największych badań światowych.

WHO szacuje, że wysoki poziom cholesterolu ma związek z wysoką zapadalnością na choroby sercowo-naczyniowe, z powodu których rocznie na świecie umiera 17 mln ludzi ‒ informuje serwis BBC.

Dane, na jakie powołuje się Światowa Organizacja Zdrowia, pochodzą z największych na świecie badań porównawczych, które trwały dziesięć lat i swoim zasięgiem objęły 147 milionów ludzi. 

W latach 1998 ‒ 2007 WHO zbierało dane na temat poziomu cholesterolu oraz schematów lekowych stosowanych w jego leczeniu u pacjentów w części Wielkiej Brytanii, Niemczech, Japonii, Meksyku, Tajlandii i USA. 

Analiza uzyskanych danych wykazała, że bardzo wielu pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu, mieszkających się w krajach średniozamożnych i wysokorozwiniętych, w ogóle nie jest leczona relatywnie tanimi i łatwodostępnymi statynami, których użycie znacząco zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru. 

Przykładowo: w Tajlandii aż 78% dorosłych, u których wykryto wysoki poziom cholesterolu w ogóle wcześniej nie było diagnozowanych w tym kierunku. Natomiast w Japonii u 53% osób z postawionym rozpoznaniem nie podjęto leczenia. 

W Anglii, gdzie sytuacja wygląda nieco lepiej niż w innych krajach, aż dwie trzecie pacjentów, u ktorych wykryto zbyt wysoki poziom cholesterolu nie była wcześniej diagnozowana w tym kierunku, a ok. 20% z postawionym rozpoznaniem nie było leczonych. 

Na tym tle dobrze wypada Meksyk, gdzie zgodnie z uzyskanymi danymi, zdiagnozowanych i leczonych jest 60% wszystkich pacjentów, którzy mają zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Więcej: BBC 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH