Wiceminister zdrowia ostrzega przed zagrożeniem epidemiologicznym

FARMAKOTERAPIA

Autor: Radio RDC/rynekaptek.pl   30-11-2017, 15:29

Wiceminister zdrowia ostrzega przed zagrożeniem epidemiologicznym Wiceminister przyznała, że względu na migracje ludności istnieje duże zagrożenie epidemiologiczne (Fot. Archiwum)

Bardzo rzadko, bo raz na milion szczepień, zdarzają się powikłania, podobnie jak po podaniu innego leku - powiedziała w radiu RDC Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Wiceminister podkreśliła zarazem, że odejście od szczepień mogłoby stanowić duże zagrożenie dla naszej populacji. - Musimy pamiętać też o położeniu naszego państwa, gdyż jesteśmy blisko Ukrainy i krajów wschodnich. Również ze względu na migracje ludności istnieje duże zagrożenie epidemiologiczne. Odejście od systemu szczepień mogłoby rodzić duże niebezpieczeństwo nie tylko dla konkretnej osoby, ale całej populacji – powiedziała.

Zwróciła uwagę, że są dowody na to, że jeżeli wyszczepialność w społeczeństwie spada poniżej 85 procent, to pojawia się wówczas bardzo duże prawdopodobieństwo, że może dość do epidemii.

– Te choroby są często śmiertelne. Trzeba się zastanowić, czy warto ryzykować w taki sposób, narażając życie nie tylko swojego dziecka, ale całego otoczenia, w którym żyjemy – przyznała.

Poinformowała, że minister zdrowia w tej chwili nie planuje zmian w tym zakresie. – Chcemy kontynuować te działania. Wprowadziliśmy dodatkowo do kalendarza szczepienie przeciwko pneumokokom, co powoduje, że te problemy są oddalane.

Więcej: http://www.rdc.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH