Wiceminister zdrowia ostrzega przed zagrożeniem epidemiologicznym

FARMAKOTERAPIA

Autor: Radio RDC/rynekaptek.pl   30-11-2017, 15:29

Wiceminister zdrowia ostrzega przed zagrożeniem epidemiologicznym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bardzo rzadko, bo raz na milion szczepień, zdarzają się powikłania, podobnie jak po podaniu innego leku - powiedziała w radiu RDC Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Wiceminister podkreśliła zarazem, że odejście od szczepień mogłoby stanowić duże zagrożenie dla naszej populacji. - Musimy pamiętać też o położeniu naszego państwa, gdyż jesteśmy blisko Ukrainy i krajów wschodnich. Również ze względu na migracje ludności istnieje duże zagrożenie epidemiologiczne. Odejście od systemu szczepień mogłoby rodzić duże niebezpieczeństwo nie tylko dla konkretnej osoby, ale całej populacji – powiedziała.

Zwróciła uwagę, że są dowody na to, że jeżeli wyszczepialność w społeczeństwie spada poniżej 85 procent, to pojawia się wówczas bardzo duże prawdopodobieństwo, że może dość do epidemii.

– Te choroby są często śmiertelne. Trzeba się zastanowić, czy warto ryzykować w taki sposób, narażając życie nie tylko swojego dziecka, ale całego otoczenia, w którym żyjemy – przyznała.

Poinformowała, że minister zdrowia w tej chwili nie planuje zmian w tym zakresie. – Chcemy kontynuować te działania. Wprowadziliśmy dodatkowo do kalendarza szczepienie przeciwko pneumokokom, co powoduje, że te problemy są oddalane.

Więcej: http://www.rdc.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH