Więcej antypsychotyków równa się mniej szarych komórek

FARMAKOTERAPIA

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   18-02-2011, 07:07

Więcej antypsychotyków równa się mniej szarych komórek

Stosowanie leków antypsychotycznych w leczeniu schizofrenii może prowadzić do zaniku tkanki mózgowej.

Ubytki nie są duże, niemniej dają się precyzyjnie zmierzyć. W lutowym numerze czasopisma Archives of General Psychiatry wypowiadają się na ten temat badacze z Uniwersytetu Stanu Iowa.

Badanie MRI
Postępujące zmiany objętości mózgu nie są u pacjentów ze schizofrenią niczym nowym i do tej pory traktowano je jako jeden z objawów choroby. O tym, że może tu jednak chodzić o wpływ leków, świadczą wyniki badań przeprowadzonych niedawno na zwierzętach.

Teraz naukowcy postanowili ustalić, czy długotrwała terapia antypsychotykami w podobny sposób działa na ludzi.

Ponad dwustu pacjentów przeszło badanie metodą rezonansu magnetycznego – każdy z nich średnio trzy razy na przestrzeni siedmiu lat. Następnie przeanalizowano potencjalny wpływ środków antypsychotycznych na objętość ich mózgów, biorąc pod uwagę cztery czynniki: czas trwania choroby, stopień jej zaawansowania, rodzaj terapii i prawidłowość dawkowania leków.

Szarych komórek ubywa
W przypadku długotrwałej oraz intensywnej terapii stwierdzono zmniejszenie objętości istoty szarej i białej mózgu. Pozostałe dwa czynniki: zaawansowanie choroby i dawkowanie, miały bardzo niewielki wpływ lub nie odnotowano go wcale.

Na obecnym etapie nie można jeszcze określić, czy wspomniane ubytki mają znaczenie dla stanu zdrowia pacjentów. Mimo że należą raczej do efektów niepożądanych, korzyści wynikające z długotrwałej terapii powinny przeważać - utrzymują amerykańscy naukowcy.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH